Szef MSWiA spotkał się 15 lutego 2016 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu z operatorami numeru 112 z całej Polski. Spotkanie było okazją do uhonorowania 34 wyróżniających się pracowników Centrów. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu jest to największe tego typu miejsce w kraju. Zatrudnia największą liczbę operatorów i obsługuje największy teren – województwo mazowieckie (bez terenu Warszawy).
-Państwa profesjonalizm powoduje, że pomoc przychodzi o czasie. Bardzo serdecznie dziękuję Państwu i życzę tego, aby Wasza praca przynosiła satysfakcję. Nie ma nic większego ponad ochronę ludzkiego życia - powiedział minister Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA dodał, że jednym z zadań rządu będzie wspieranie, również pod względem finansowym działalności Centrów Powiadamiania Ratunkowego.
W 2015 roku odnotowano łącznie ponad 21 mln zgłoszeń, czyli średnio około 1 mln 800 tys. miesięcznie w skali całego kraju. Z tego aż 45 procent stanowiły zgłoszenia fałszywe, złośliwe lub niezasadne. Natomiast w przypadku 37 procent dzwoniący anulował połączenie przed przyjęciem zgłoszenia przez operatora, czyli w ciągu kilku pierwszych sekund.
Czytaj: 11 lutego: Europejski Dzień Numer Alarmowego >>>
W całym kraju zatrudnionych jest ponad tysiąc operatorów numerów alarmowych. W 2015 roku każdy z nich odbierał średnio około 1400 telefonów miesięcznie.
W Polsce działa 17 centrów powiadamiania ratunkowego – w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu. W 2015 roku średni czas obsługi zgłoszeń wynosił 73 sekundy.
W przyszłości planowana jest obsługa przez CPR zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe 997, 998 i 999. W praktyce nie będzie to oznaczało wyłączenia tych numerów, a jedynie ich przekierowanie do centrów powiadamiania ratunkowego.
Żeby widzieć komentarze musisz:
- być zalogowanym do Facebooka
- mieć zaakceptowaną politykę prywatności (pliki cookies)
- korzystać z przeglądarki Chrome