Implanty „szyte na miarę” Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych wykonuje od ponad 3 lat. Dzięki nim można perfekcyjnie odtworzyć kości czaszki lub fragment oczodołu, który pacjent stracił w wyniku wypadku albo choroby nowotworowej.

Wystarczy badanie tomograficzne, aby na jego podstawie w specjalnym programie komputerowym stworzyć trójwymiarowy projekt czaszki konkretnego pacjenta. Metoda pozwala odtworzyć kości z dokładnością do dziesiętnych części milimetra. W trakcie projektowania można uwzględnić ubytki kostne, guzy nowotworowe czy nietypowe rozmieszczenie naczyń krwionośnych pacjenta. Następnie do wirtualnego modelu dopasowywany jest idealny implant. Dzięki tej metodzie zmniejsza się ryzyko potrzeby kolejnej operacji, pacjent nie ma zdeformowanej czaszki i znacznie szybciej wraca do zdrowia.

Czytaj: Olsztyn: implant żuchwowy dla pacjentki z niedorozwojem twarzoczaszki >>>

Świadectwo Wolnej Sprzedaży jest potwierdzeniem, że produkt nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów, a jego wytwarzanie odbywa się z zachowaniem najwyższych standardów. Certyfikat zaświadcza, że implanty spełniają wymogi bezpieczeństwa zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia i można wprowadzić je do obrotu na terenie Rzeczpospolitej, a także nie zabrania się ich eksportu za granicę.

Dotychczas przeprowadzono ponad 130 operacji wszczepienia indywidualnych implantów. Dzięki nim pacjenci odzyskali między innymi możliwość prawidłowego widzenia po ubytkach oczodołów, uniknęli trwałego uszczerbku zdrowia czy deformacji twarzy i czaszki. Pracownia co roku mogłaby przygotowywać około 100 implantów. 

Craniotech i Orbitech to dopiero początek. Eksperci z BioNanoParku planują opracowanie kolejnych protez.