Trwa oficjalna wizyta  ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego w Waszyngtonie. W jej trakcie, najprawdopodobniej dzisiaj, ma zostać podpisana umowa między ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim z sekretarzem Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA, Alexem Azarem. Ma to być porozumienie o dwustronnej współpracy Stanów Zjednoczonych i Polski w obszarze nauk biomedycznych.

- Podpisanie umowy politycznej na wysokim szczeblu jest ważne, jednak równie ważne jest jej przełożenie na praktyczną współpracę i konkretne projekty, realizowane wspólnie przez polskie i amerykańskie instytucje i organizacje – powiedział prof. Łukasz Szumowski. 

Wczoraj minister zdrowia spotkał się z kierownictwem Narodowych Instytutów Zdrowia (National Institutes of Health). Rozmowy dotyczyły możliwości wykorzystania amerykańskich doświadczeń w dziedzinie badań naukowych, wprowadzania innowacji terapeutycznych i prowadzenia rejestrów medycznych.

Oprócz ministra zdrowia, w spotkaniu wzięli udział m.in. prof. Jan Walewski, dyrektor Instytutu Onkologii, dyrektor Instytutu Kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki, prof. Andrzej Górski z Centrum Medycznego Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN oraz prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Roman Topór-Mądry. 

 

Polska delegacja rozmawiała o współpracy i rozwoju wzajemnych kontaktów m.in. z pierwszym wicedyrektorem NIH Laurencem Tabakiem, dyrektorem Narodowego Instytutu Chorób Serca i Płuc (NHLBI) Garym H. Gibbonsem oraz menedżerami Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) i Narodowego Instytutu Raka (NCI).

Strona amerykańska jest zainteresowana współpracą i wykorzystaniem polskich doświadczeń m.in. w obszarze chorób zakaźnych, zwłaszcza gruźlicy.

Rezultatem spotkań i rozmów mają być wspólne programy naukowe i badawcze, wymiany i szkolenia naukowców, a przede wszystkim tworzenie bezpośrednich relacji pomiędzy instytucjami i jednostkami z Polski i USA.