Posiadam specjalizację II stopnia z chirurgii szczękowo-twarzowej uzyskaną po ukończeniu wydziału lekarskiego.
Czy po spełnieniu warunków określonych w paragrafie 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia z dnia 25 sierpnia 2005 r. w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej (Dz. U. Nr 194, poz. 1625), mogę wykonywać i opisywać rentgenowskie badania stomatologiczne?

Lekarz posiadający specjalizację II stopnia z chirurgii szczękowo-twarzowej, uzyskanej po ukończeniu wydziału lekarskiego - po spełnieniu wymagania określonego w § 6 wskazanego rozporządzenia - może wykonywać i opisywać rentgenowskie badania stomatologiczne.


Wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, a w szczególności na:
• badaniu stanu zdrowia;
• rozpoznawaniu chorób i zapobieganiu im;
• leczeniu i rehabilitacji chorych;
• udzielaniu porad lekarskich, a także
• wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich.

Wykonywanie tych czynności wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji, potwierdzonych właściwymi dokumentami (art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty; tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1943 z późn. zm.).
Dokumentem potwierdzającym wymagane kwalifikacje do wykonywania zawodu lekarza jest: dyplom lekarza lub lekarza stomatologa wydany przez polską szkołę wyższą.

Rozporządzenie w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej, w § 6 nakłada na osoby wykonujące i nadzorujące wykonywanie badań i zabiegów leczniczych (wymienionych w § 5 rozporządzenia) obowiązek ustawicznego kształcenia. W ramach tego kształcenia osoby te powinny wziąć udział w szkoleniu w dziedzinie ochrony radiologicznej pacjenta, zakończonym egzaminem testowym i potwierdzonym certyfikatem wydawanym na okres 5 lat. Zgodnie z § 56 powyższego rozporządzenia, osoby te są zobowiązane do uzyskania stosownego certyfikatu do dnia 31 grudnia 2008 r.

Odpowiedź na to pytanie konsultowaliśmy w Krajowym Centrum Ochrony Radiologicznej Pacjenta.