Ocena orzeczenia medycznego może dotyczyć wyłącznie kwestii formalnych – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Przedmiotem kontroli sądu było wydanie decyzji przez inspekcję sanitarną, w której organ uznał, iż brak jest podstaw do stwierdzenia u wnioskodawcy choroby zawodowej, w postaci boreliozy.
Organ powołał się na wydane w sprawie orzeczenia lekarskie, które w sposób jednoznaczny wykluczyły zawodową etiologię boreliozy u mężczyzny.
Mężczyzna odwołał się od decyzji, wskazując, że jest przekonany o zawodowym pochodzeniu choroby. WSA nie przyznał racji skarżącemu. Sąd zwrócił uwagę, iż orzeczenie lekarskie ma znaczenie kwalifikowanej opinii biegłego, stanowi zasadniczy dowód w sprawie dotyczącej stwierdzenia choroby zawodowej i merytorycznej treści tego orzeczenia organ inspekcji sanitarnej nie ma możliwości zakwestionować.
Czytaj: NSA: inspekcja sanitarna mogła zabrać dopalacze właścicielowi sklepu >>>
Oznacza to, że wskazany organ nie może sam dokonać rozpoznania choroby, bowiem nie posiada wiadomości specjalnych umożliwiających samodzielną ocenę dokumentacji medycznej.
Organ inspekcji sanitarnej, bazując wyłącznie na swojej wiedzy, nie może również zakwestionować nierozpoznania choroby zawodowej przez jednostki medyczne czyli bez uzyskania weryfikujących orzeczeń innych uprawnionych jednostek medycznych.
Niedopuszczalne jest zatem, aby organ ten przeciwstawiał własną wiedzę wiadomościom specjalnym posiadanym przez lekarzy i uzewnętrznionym w treści ich orzeczeń – wyjaśnił sąd.
Ocena organu dotycząca orzeczeń medycznych sprowadza się zatem wyłącznie do warunków formalnych, czyli do ustalenia, czy zostało wydane we właściwej formie, czy zawiera uzasadnienie, czy wydał je uprawniony lekarz, a jeśli uprawniony, to czy dodatkowo zatrudniony w odpowiedniej jednostce organizacyjnej.
Wyrok WSA w Białymstoku z 9 kwietnia 2015 roku, sygn. akt II SA/Bk 37/15, nieprawomocny.
LEX Biblioteka Ochrony Zdrowia jest największą na rynku bazą elektronicznych wersji książek z zakresu ochrony zdrowia. Zawiera ponad 100 książek z zakresu prawa ochrony zdrowia, zarządzania oraz rachunkowości w ochronie zdrowia.
Szczegółowe informacje: www.profinfo.pl