- Komunalizacja ma ogromne znaczenie dla lokalnych społeczności, a jednocześnie odpowiednio przeprowadzona, wpływa na rozwój i podnoszenie konkurencyjności polskiej gospodarki. Jestem przekonany, że nowy właściciel dołoży wszelkich starań i zapewni uzdrowisku dalszy rozwój – powiedział Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu podczas uroczystości przekazania udziałów Uzdrowiska Horyniec na rzecz samorządu województwa podkarpackiego.

Podkarpacki samorząd zobowiązał się, że w ciągu pięciu lat, przy wsparciu funduszy unijnych, zainwestuje w uzdrowisko ponad 50 mln zł oraz poszerzy ofertę świadczonych przez spółkę usług.

- Te pieniądze z pewnością będą pracowały z korzyścią dla regionu, dadzą impuls do rozwoju. Doświadczenia poprzednich lat pokazały pozytywny wpływ komunalizacji, która przyczynia się do pobudzenia lokalnego rynku pracy i przedsiębiorczości – powiedział Zdzisław Gawlik.

Uzdrowisko Horyniec Spółka z o.o. obejmuje kilka obiektów sanatoryjnych: Dom Zdrojowy, posiadający część hotelową i zabiegową oraz sanatoria Modrzew i Jawor. Horyniec świadczy usługi lecznicze między innymi na bazie borowiny i wody siarczkowo - siarkowodorowej. Z usług uzdrowiska korzystają szczególnie pacjenci cierpiący na choroby narządu ruchu oraz reumatyczne. Uzdrowisko jest również producentem naturalnej wody źródlanej "Hetmańska".

Od kilku lat Ministerstwo Skarbu Państwa podejmowało próby prywatyzacji Uzdrowiska Horyniec. MSP oferowało do sprzedaży 89,26 procent udziałów spółki. Cena nominalna za jeden udział wynosiła 500 zł.

W roku 2013 negocjacje były prowadzone równolegle z dwoma podmiotami: Eskulap G. Czarnecki Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Rachanie oraz Specjalistyczny Gabinet Reumatologiczny Lekarz Medycyny Beata Bogusz-Dukacz z siedzibą w Horyńcu Zdroju i Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe DUKAT Witold Dukacz z siedzibą w Lubaczowie. Jednak negocjacje zostały zamknięte bez rozstrzygnięcia. W roku 2011 zakupem było zainteresowanych trzech oferentów, a w roku 2012 – siedmiu. Jednak również wtedy negocjacje zostały zakończone bez rozstrzygnięcia.

Od 2012 roku Skarb Państwa w ręce samorządów przekazał nieodpłatnie uzdrowiska w Ciechocinku, Kołobrzegu, Świnoujściu, Busku-Zdroju, Rymanowie, Lądku-Długopolu oraz Szczawnie-Jedlinie.
MSP kończy prace nad rozszerzeniem listy spółek, które będą mogły trafić do samorządów. Nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji zakłada przekazywanie na rzecz samorządów spółek, które powstały w trybie innym niż komercjalizacja. Nowelizację przyjęła już Rada Ministrów, a wkrótce zajmie się nią Sejm.