Zarząd Województwa Pomorskiego wybrał do dofinansowania projekty, które zostaną zrealizowane w szpitalach w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Starogardzie Gdańskim, Malborku, Lęborku, Chojnicach, Bytowie, Nowym Dworze Gdańskim i Kościerzynie. Inwestycja ma poprawić jakość i dostępność kompleksowego, wysokospecjalistycznego leczenia chorób cywilizacyjnych.

Urząd marszałkowski poinformował, że zostaną uruchomione nowe poradnie, głównie diagnostyczne i leczenia chorób cywilizacyjnych, m.in. nowotworów, cukrzycy, chorób układów sercowo-naczyniowego i kostno-stawowego.

Samorząd województwa zakłada, że dzięki rozwojowi infrastruktury poprawią się dostępność i jakość usług, dzięki czemu pacjenci będą leczeni szybciej, co z kolei zmniejszy koszty.

Członek zarządu województwa pomorskiego ds. ochrony zdrowia Paweł Orłowski przewiduje, że w niektórych placówkach prace mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku, a z pewnością wszystkie podmioty lecznicze ogłoszą przetargi. W ciągu dwóch tygodni samorząd ma podpisać z beneficjentami umowy dotyczące dofinansowania z funduszy unijnych - powiedział Orłowski w rozmowie z PAP.

"Większość tych projektów ma pozwolenia na budowę, część z nich będzie realizowana w formule +zaprojektuj i wybuduj+ i do końca 2017 r. w wypadku niektórych inwestycji można spodziewać się symbolicznego wbicia łopaty" - tłumaczył. Ocenił, że główne prace będą realizowane w latach 2018-2019, a część największych inwestycji zostanie zakończona w latach 2020-2022.

Orłowski ma nadzieję, że za poprawą infrastruktury medycznej na Pomorzu "pójdzie też odpowiednie finansowanie świadczeń przez NFZ i Ministerstwo Zdrowia". Zaznaczył, że projekty inwestycyjne otrzymały pozytywną opinię Komitetu Sterującego przy Ministerstwie Zdrowia oraz wg Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ). Członek zarządu województwa liczy też na to, że skoro "także płatnik wypowiedział się pozytywnie w zakresie celowości inwestycji, to w konsekwencji szpitale powinny otrzymać odpowiednie finansowanie świadczeń".

W Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku (w ramach spółki Copernicus) mają powstać: jeden z najnowocześniejszych w Europie bloków operacyjnych, oddział urologiczny z salą zabiegową oraz oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Projekt przewiduje także przeszkolenie kadry medycznej m.in. w zakresie funkcjonowania infolinii onkologicznej, pomocy psychologicznej i psychoonkologicznej. Całkowity koszt prac szacowany jest na ponad 81 mln zł.

Ponad 197 mln zł mają kosztować inwestycje w szpitalach w Gdyni i Wejherowie należących do spółki Szpitale Pomorskie. W szpitalu im. św. Wincentego a Paulo w Gdyni powstaną poradnie: ortopedii i traumatologii narządów ruchu, kardiologiczna, diabetologiczna, leczenia chorób naczyń, neurologii, gastroenterologii, endokrynologii i onkologii. Natomiast w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie oddział hematologiczny.

Szpital im. Ceynowy w Wejherowie ma się powiększyć o nowy czterokondygnacyjny budynek z siedmioma salami operacyjnymi i oddziałami: angiologicznym, chirurgii naczyniowej i rehabilitacji kardiologicznej oraz Centrum Endoskopii.

W Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim za ok. 49 mln zł mają powstać: nowoczesny blok operacyjny, ośrodek rehabilitacji oraz Zakład Diagnostyki Obrazowej. Placówka ma kupić m.in.: tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny.

Zmodernizowane zostaną też Powiatowe Centra Zdrowia w Malborku i w Nowym Dworze Gdańskim a w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lęborku zorganizowana ma być kompleksowa opieka kardiologiczna.

W Szpitalu Specjalistycznym im. J. K. Łukowicza w Chojnicach planuje się utworzenie centrum diagnostyki i terapii onkologicznej. Za ok. 8 mln zł mają powstać m.in. poradnie specjalistyczne oraz dzienny oddział chemioterapii. W szpitalu powiatu bytowskiego ma zostać zmodernizowany blok operacyjny.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie ma zostać zmodernizowany oddział intensywnej opieki medycznej, a apteka przyszpitalna ma zyskać pracownię cytostatyków, która będzie przygotowywała preparaty dla chorych na nowotwory.

Pieniądze na planowane inwestycje w pomorskich szpitalach mają pochodzić przede wszystkim z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 zarządzanego przez marszałka województwa oraz z budżetów: samorządu województwa i samorządów lokalnych. (PAP)

bls/ karo/