Wydłużające się życie i rozwój medycyny sprawiają, że przesuwa się wiek, w którym seniorzy, ze względu na pogorszenie stanu zdrowia, stają się uzależnieni od osób trzecich. Polska, podobnie jak wiele krajów europejskich, nieuchronnie staje się społeczeństwem ludzi starszych. Perspektywa starzejącego się społeczeństwa rodzi różnego rodzaju problemy, takie  jak upadek systemu emerytalnego czy braki personelu medycznego.

- Bardzo rzadko mówi się za to o szansach, jakie niesie za sobą rosnące grono seniorów i ich zmieniająca się rola w społeczeństwie. Brzmi intrygująco? Warto przyjrzeć się temu problemowi z innego, nieco przewrotnego, ale całkiem realnego punktu widzenia – mówi Tomasz Duda.

Psycholog podkreśla, że osoby będące na emeryturze, które przestają być obciążane obowiązkami związanymi z utrzymaniem rodziny,  zajmowaniem się dziećmi, rozwijaniem kariery zawodowej i, ogólnie rzecz ujmując, zapewnieniem przyszłości sobie oraz swoim najbliższym, dysponują za to kapitałem w postaci doświadczenia, mądrości życiowej, zgormadzonych aktywów (np. mieszkanie, oszczędności) oraz wolnym czasem.

Osoby takie mogą realizować się podobnie jak w młodości, przed założeniem rodziny, choć z racji doświadczenia będą to znacznie bardziej rozważne działania. Jak twierdzą psychologowie społeczni Philip Zimbardo i Laura Carstensen doktryną, która pozwala w pełni cieszyć się życiem w wieku senioralnym jest „teraźniejszy hedonizm”.

- Należy rozumieć to jako radość z chwili, z tu i teraz, bez odkładania przyjemności na później. Co ciekawe, to samo podejście w młodości na ogół jest źródłem różnego rodzaju problemów, o czym nie raz w przeszłości dotkliwie się przekonaliśmy. Bycie hedonistą dopiero na w wieku senioralnym niesie za sobą szereg pozytywnych zmian i pozwala odczuwać radość z życia w pełnym jego wymiarze – wyjaśnia psycholog Tomasz Duda.

Obecnie oferta różnego rodzaju aktywności dla seniorów znacznie się poszerza. Dynamicznie rozwijają się, dające możliwość zaspokojenia głodu wiedzy, uniwersytety trzeciego wieku, mnożą się programy aktywizacyjne zarówno na poziomie krajowym (np. ASOS), jak i na szczeblu lokalnym. Do łask powróciły, i cieszą się coraz to większą popularnością, dancingi oraz nowość – randki dla seniorów ułatwiające znalezienie nowego partnera.

- To bardzo pozytywne zjawisko, świadczące o tym, że temat poszukiwania nowej miłości przez seniorów czy temat seksualności w tej grupie wiekowej przestaje być tematem tabu – mówi Tomasz Duda.

Seniorzy chcą spędzać czas aktywnie, w otoczeniu przyjaznych osób. Z badania przeprowadzonego w gminie Połaniec na grupie ponad 750 seniorów wynika, że do ulubionych aktywności osób starszych należą spotkania towarzyskie (> 80% respondentów), podróże i wycieczki (70%), uprawianie sportu (60%), kino i teatr (50%), udział w zajęciach artystycznych, w tym także tanecznych (blisko 40%).

 [-DOKUMENT_HTML-]

Bardzo podobne wyniki zostały uzyskane w badaniach na osobach w wieku 50+ w Warszawie, gdzie 90 procent chciało spotykać się z rodziną, ponad 80 procent podróżować i spotykać się ze znajomymi, 60 procent uprawiać sport, ponad 50 procent uprawiać ogród, a jedynie 40 procent pragnęło brać udział w wydarzeniach religijnych.

Wynika z tego, że spotkania towarzyskie, podróże, prowadzenie aktywnego stylu życia, uczestnictwo w życiu kulturalnym to aktywności, które są przymiotem nie tylko młodych ludzi. To właśnie wiek senioralny okazuje się być idealny do ich realizacji.

- Wiemy już, że współcześni seniorzy pod wieloma względami są podobni do młodych, jednak pod jednym względem zdecydowanie się różnią – nie mają już tak wiele sił i brakuje im zdrowia. Brak windy, strome schody potrafią uwięzić lub odizolować od świata i ludzi. Kluczem do zapewnienia seniorom możliwości pełnego korzystania z życia jest stwarzanie i rozwój odpowiedniej infrastruktury, zaprojektowanej z myślą o potrzebach osób starszych. Już teraz pod hasłem „mieszkanie senioralne’ można wyszukać na rynku pierwsze oferty, przenoszące na polski rynek znane i sprawdzone rozwiązania z Europy. Miasto przyszłości to miasto przyjazne seniorom, w którym mieszkania senioralne będę jego nieodłącznym elementem – dodaje Tomasz Duda.

 

Tomasz Duda to psycholog środowiskowy i  specjalista od tematyki senioralnej, wykładowca na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Współpracuje z Senior Apartments przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych.

 

Źródło: Senior Apartments

 [-OFERTA_HTML-]