Chodzi o osoby, które z powodu  zaburzonej psychiki lub preferencji seksualnych mogłyby  popełnić na wolności kolejne przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności seksualnej. 

Wobec takich osób będzie można stosować nadzór prewencyjny lub umieścić je w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, który powstał w Gostyninie w Regionalnym Ośrodku Psychiatrii Sądowej. Jest to zakład zamknięty. Przebywają w nim na leczeniu chorzy psychicznie sprawcy przestępstw, u których nadal zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że popełnią zbrodnię. Ośrodek przyjmuje także na leczenie pacjentów przejawiających zachowania agresywne, które nie mogły być opanowane w zakładzie psychiatrycznym. Ośrodek podlega ministrowi zdrowia.

Pierwszym skazanym, którego obejmie ustawa, ma być Mariusz Trynkiewicz, zabójca czterech nastolatków. Do Sądu Okręgowego w Rzeszowie trafił już wniosek dyrektora rzeszowskiego zakładu karnego o skierowanie Mariusza Trynkiewicza do ośrodka zamkniętego.

Zmiany w prawie dotyczą osób, spełniających łącznie następujące warunki:
-  zostały prawomocnie skazane za przestępstwo,
-   orzeczono wobec nich za ten czyn karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania,
- odbywają karę w tzw. systemie terapeutycznym – jest to istotna zmiana w stosunku do pierwotnej wersji projektu, która powoduje zawężenie kręgu do ok. 2300 osób z ponad 80 tysięcznej populacji skazanych,
- w trakcie postępowania wykonawczego stwierdzono u nich zaburzenia psychiczne w postaci upośledzenia umysłowego, zaburzenia osobowości lub zaburzenia preferencji seksualnych,
-  stwierdzone zaburzenia psychiczne wykazują taki charakter lub nasilenie, że zachodzi wysokie prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego z użyciem przemocy lub groźbą jej użycia przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności seksualnej,
- czyn, jaki może zostać popełniony przez te osoby, należy do szczególnie groźnej kategorii przestępstw – jest zagrożony karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 10 lat.

Pierwszeństwo zastosowania będzie miał nadzór prewencyjny, umieszczenie w ośrodku będzie następowało tylko w przypadku prawdopodobieństwa graniczącego z pewnością. Decyzję o tym, czy i jaki środek należy zastosować będzie podejmował Sąd Okręgowy Wydział Cywilny, w składzie 3 sędziów zawodowych, podobnie jak to się obecnie odbywa w stosunku do procedury ubezwłasnowolnienia. Umieszczenie w Ośrodku będzie połączone z zastosowaniem planu terapii.