Projekt trafił do konsultacji publicznych w piątek. Wprowadza wiele ważnych zmian w kryteriach oceny ofert w zakresie rehabilitacji leczniczej i leczenia stomatologicznego. Projekt określa szczegółowe kryteria wyboru ofert, w oparciu o które NFZ będzie dokonywał wyboru świadczeniodawców realizujących umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Zdaniem ministerstwa zdrowia wejście w życie rozwiązań przewidzianych w projekcie „pozwoli na zabezpieczenie do świadczeń opieki zdrowotnej oraz powinno przyczynić się do wyboru najlepszych ofert złożonych w toku postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń, biorąc pod uwagę ich jakość, kompleksowość, dostępność oraz cenę”.

Zmiany w rehabilitacji leczniczej – wanna do masażu wirowego bez premii

Zaproponowane zmiany w większym, niż dotychczas wymiarze, preferują podmioty lecznicze dysponujące kadrą medyczną, która posiada doświadczenie w zakresie usprawniania poszczególnych grup pacjentów oraz dodatkowe, dotychczas niepremiowane umiejętności jak np. znajomość języka migowego, umożliwiającego lepszą komunikację z osobami z dysfunkcją słuchu.

Podmioty biorące udział w konkursie otrzymują punkty za sprzęt, personel itd. Na wniosek konsultanta krajowego ds. fizjoterapii oraz Krajowej Rady Fizjoterapeutów, usunięto z listy premiowanego sprzętu  wannę do masażu wirowego oraz urządzenie wytwarzające impulsowe pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości „z uwagi na liczne przeciwwskazania oraz brak badań potwierdzających skuteczność ich stosowania”.

Ponadto zaproponowano zmianę polegającą na wsparciu podmiotów kompleksowo realizujących świadczenia zdrowotne zarówno w rodzaju rehabilitacja lecznicza, jak również zapewniających ciągłość leczenia w ramach różnych rodzajów świadczeń, w tym ambulatoryjnej opieki specjalistyczne i leczenia szpitalnego.

 

Fizjoterapia ambulatoryjna – nie ma punktów za dodatkową salę

Projekt proponuje usunięcie  kryterium premiującego dodatkową salę gimnastyczną „z uwagi na brak definiujących ją parametrów”, ale wprowadzono  dodatkowe punkty za pracownię pomiarową, która pozwala na ocenę efektywności terapii.

W projekcie dookreślono takie kryteria jak: kompleksowość poprzez zawężenie premiowanych  zakresów świadczeń. Ujednolicono także wykaz premiowanego personelu realizującego masaż.

Wprowadzono kryterium premiujące podmioty realizujące świadczenia również w warunkach domowych „z uwagi na ograniczoną ich dostępność, wynikającą z niskiego poziomu zainteresowania oferentów realizacją takich świadczeń”.

W rehabilitacji ogólnoustrojowej w ośrodku lub w oddziale dziennym rozszerzono listę premiowanych specjalistów o ortopedę i neurologa z uwagi na ograniczenia kadrowe oraz zmniejszono ich wymiar czasu. Zmniejszono także wymiar czasu dla specjalistów fizjoterapii, „z uwagi na ograniczenia kadrowe oraz zaburzenia na rynku, które wystąpiły w wyniku ponadstandardowego popytu” na takie usługi.

O tym, że Polacy na rehabilitację ze swojej kieszeni wydają pięć razy więcej niż NFZ czytaj tutaj>>

Usunięto warunek premiujący basen rehabilitacyjny „z uwagi na potrzebę wsparcia podmiotów, które realizują świadczenia blisko pacjenta”.

Wśród kryteriów wyboru ofert w zakresie rehabilitacji dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego rozszerzono listę specjalistów o neurologa i neurologa dziecięcego oraz zmniejszano wymiar premiowanego czasu pracy. Usunięto premiowanie psychologa klinicznego. Dodano do wykazu premiowanego personelu terapeutę integracji sensorycznej (SI). Podmioty dodatkowe punkty będą mogły uzyskać także za salę do SI.

Zdaniem MZ rozszerzenie wykazu premiowanego personelu medycznego wraz z ograniczeniem wymiaru czasu pracy „powinno wywrzeć pozytywny wpływ na efektywność podmiotów leczniczych przez zwiększenie elastyczności doboru kadr medycznych”.

Dodatkowe punkty za gabinet w szkole

W świadczeniach stomatologicznych dla dzieci zmiany związane są z procedowanym projektem o opiece zdrowotnej nad uczniami, którego celem jest poprawa dostępności do profilaktycznej opieki zdrowotnej i stomatologicznej dla uczniów.

Więcej o projekcie ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami czytaj tutaj>>

MZ podkreśla, że opieka stomatologiczna będzie zrealizowana m.in.: w gabinetach stomatologicznych zlokalizowanych w szkołach. „Realizacja opieki stomatologicznej dla uczniów wymaga dokonania zmian w rozporządzeniu MZ z dnia 5 sierpnia 2016 r. w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń, aby zwiększyć szanse w procedurach konkursowych tych świadczeniodawców, których gabinety są zlokalizowane w szkołach lub będą w nich tworzone”.

Resort podkreśla, że zmiany w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży polegają na podważeniu punktacji za lokalizację gabinetu stomatologicznego w szkole lub szkole specjalnej lub innej placówce oświatowej.

Zmianie ulega także punktacja kryteriów, dzięki temu gabinety szkolne mają mieć szansę na zakontraktowanie świadczeń.

Projektowanie zmiany mają się odnosić tylko do postepowań o zwarcie umów wszczętych i niezakończonych z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Projektowane rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.