Obecnie Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Jego dyrektor prof. Janusz Książyk - na polecenie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza - przygotowuje plan restrukturyzacji.

Obchody 35-lecia CZD odbędą się w sobotę w Łazienkach Królewskich. Patronat honorowy objął prezydent Bronisław Komorowski. Uroczystości rozpoczną się piknikiem rodzinnym „Bezpieczne dziecko”. Na terenach sportowych (od ulicy Myśliwieckiej) odbędą się m.in. pokazy ratownictwa medycznego przygotowane przez WOŚP, pokazy policyjne, motocyklowe. Na pikniku można będzie skorzystać z porad specjalistów CZD, wypróbować symulator dachowania i zagrać w football amerykański z zawodnikami Warsaw Eagles.

 

W Starej Pomarańczarni odbędzie się sesja naukowa poświęcona projektom naukowym realizowanym w CZD. Po konferencji we foyer Teatru Stanisławowskiego nastąpi otwarcie wystawy zdjęć „Razem w Szpitalu”. W amfiteatrze marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik wręczy CZD medal „Pro Mazovia”, natomiast zasłużeni dla powstania Centrum odbiorą statuetki „Meritus pro Nati”. Zaplanowany jest też koncert Kayah & Royal String Quartet.

W ostatnich dniach dyrektor szpitala, prof. Janusz Książyk wysłał list do premiera, ministra zdrowia, prezesa NFZ i parlamentu, w którym apeluje o pomoc finansową i o ratowanie placówki. Według rzecznika Instytutu Pawła Trzcińskiego sytuacja placówki od dawna jest dramatyczna i wielokrotnie informowano o niej m.in. resort zdrowia. Pracownicy po raz pierwszy otrzymali wynagrodzenia z kilkudniowym opóźnieniem.

Zdaniem dyrektora CZD dla odzyskania płynności finansowej Centrum konieczne jest przyznanie kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego, gwarantowanego przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Książyk poinformował w tym tygodniu, że szpital opracowuje i plan naprawczy, i projekt restrukturyzacji. Dodał, że oprócz przyznania kredytu konieczna jest również weryfikacja płatności za świadczenia medyczne, co ma - zdaniem kierownictwa placówki - powstrzymać spiralę zadłużenia. Profesor podkreślił też, że w ocenie kierownictwa placówki poziom zatrudnienia w szpitalu nie jest głównym powodem jego problemów finansowych.

Związki zawodowe działające w CZD po spotkaniu z dyrektorem, które odbyło się 4 września, zdecydowały o zawieszeniu sporu zbiorowego do 3 stycznia 2013 r. Przedmiotem sporu jest kwestia podwyżek wynagrodzenia pracowników Instytutu.

Centrum Zdrowia Dziecka było, jest i będzie, ale musi być dostosowane do "realnych warunków funkcjonowania" - mówił w poniedziałek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz i zapowiedział, że dyrektor Centrum ma czas do 21 września na przedstawienie planu restrukturyzacji Instytutu.

CZD jest jednym z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce. Pierwszego pacjenta przyjęto do Centrum 15 października 1977 r. Ideę Pomnika-Szpitala, który upamiętniałby męczeńską śmierć dzieci na przestrzeni historii Polski, propagowała pisarka Ewa Szelburg-Zarembina w latach 60. XX wieku.

Przez 35 lat działalności CZD stało się liderem polskiej pediatrii. Powstał program rodzinnych przeszczepów wątroby i najlepszy w kraju program żywienia pozajelitowego. Centrum prowadzi też program zamykania ubytków międzyprzedsionkowych serca metodą Amplatza, program wentylacji domowej „Oddech” oraz program leczenia chorób rzadkich.

 

Jako jedyny szpital w Polsce CZD posiada m.in. Pracownię Uroterapii, Centrum Diagnostyki Pierwotnych Niedoborów Odporności, najnowocześniejszą Aptekę Szpitalną i Kriobank Homogennych Zastawek Serca. W CZD działa największa w Polsce szkoła przyszpitalna, w której realizowane są projekty edukacyjne, prowadzone są zajęcia lekcyjne i warsztaty. (PAP)