Szpital dziecięcy przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie kupi nowoczesny sprzęt medyczny. Placówka będzie mogła rozszerzyć zakres świadczonych usług medycznych, a także przejść na system tzw. ostrego dyżuru z możliwością przyjmowania pacjentów w trybie 24 h przez 7 dni w tygodniu.

Decyzją zarządu województwa mazowieckiego, szpital otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości ponad 788 tys. zł na zakup specjalistycznego sprzętu przeznaczonego na oddział okulistyki oraz na adaptację pomieszczeń. Wartość całego projektu to 928 tys. zł.

W ramach projektu zakupione zostaną fakoemulsyfikator z wiktrektomią tylną, aparat do elektrofizjologii, fondus kamery, laser do zabiegów na siatkówce oka z przystawką i wyposażeniem, autorefraktometr pediatryczny, ręczna lampa szczelinowa, panel optotypów z polaryzacją, dioptriomierz, tonometr indukcyjny z wyposażeniem oraz wziernik pośredni z wyposażeniem.

Na oddziale okulistyki leczone są wszystkie choroby narządu wzroku u dzieci i młodzieży. Wykonuje się tu także niezbędne zabiegi operacyjne np. dotyczące zaburzeń ustawienia gałki ocznej, zeza i oczopląsu, chorób przedniego odcinka gałki ocznej - zapalnych, bakteryjnych, wirusowych, alergicznych, zaćmy wrodzonej i patologicznej oraz wielu innych.

Inwestycja rozszerzy zakres świadczonych usług medycznych, a także podniesie poziom dotychczasowych. Okulistyka dziecięca to specjalność deficytowa - w skali kraju i województwa. Szpital stanie się samowystarczalny w zakresie diagnostyki i zwiększy swoją ofertę bez potrzeby zlecania na zewnątrz badań diagnostycznych.

Placówka przy ul. Niekłańskiej jest pierwszym szpitalem dziecięcym zbudowanym w Warszawie po II wojnie światowej. Zapewnia pomoc, diagnostykę i specjalistyczne leczenie dzieciom od noworodka do 18. roku życia. Nowoczesne urządzenia będą wykorzystywane do badania i leczenia bardzo małych dzieci (np. wcześniaków).

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.mazovia.pl, stan z dnia 10 sierpnia 2015 r.