Wielu spośród pracujących w SPCSK lekarzy pełni funkcje konsultantów krajowych 

i wojewódzkich.

Pierwsi pacjenci zostali przyjęci w szpitalu zlokalizowanych w Warszawie przy ulicy Banacha 14 lipca 1975 roku. W momencie otwarcia szpital należał do najnowocześniejszych placówek leczniczych oraz naukowo-badawczych w Polsce. 

- W codziennej pracy staramy się kontynuować te chlubne tradycje, realizując misję szpitala przyjaznego pacjentom, oferującego najwyższy standard opieki. Sukcesywnie inwestujemy w rozwój infrastruktury oraz zaawansowanej aparatury medycznej. Szpital to jednak nie tylko budynki i sprzęt. To przede wszystkim ludzie. Bez ich zaangażowania i wsparcia sukcesy szpitala w zakresie opieki nad pacjentami, rozwoju medycyny oraz kształcenia studentów nie byłyby możliwe – mówiła podczas uroczystości jubileuszowej Dyrektor Szpitala, Ewa Marzena Pełszyńska. 

Szpital na Banacha jest główną bazą dydaktyczną dla I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kształcą się w nim także studenci pozostałych wydziałów tej uczelni. 

Czytaj: Warszawa: renta i milion złotych zadośćuczynienia od szpitala za błąd medyczny>>>

Placówka od samego początku systematycznie się rozwija. Zakład Medycyny Nuklearnej wyposażony jest w jeden z pierwszych w Polsce pozytonowych tomografów emisyjnych i gammakamery. Klinika Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby jest obecnie jednym z wiodących ośrodków  w dziedzinie transplantologii w Europie, w którym rocznie przeprowadza się blisko 180 przeszczepów. 

Szpital posiada najnowocześniejszą aparaturę do diagnostyki obrazowej: tomografy komputerowe, rezonans magnetyczny, aparaty USG, aparaty do badań z zakresu radiologii konwencjonalnej, czy aparaty do badań naczyniowych. Zbudowano również lądowisko  dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

W 2016 roku szpital planuje ukończyć kolejne inwestycje – remont Kliniki Hepatologii oraz rozbudowę oddziału intensywnej terapii. W 2006 roku szpital uzyskał certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001, którego utrzymanie weryfikowane jest co roku poprzez audyty zewnętrzne. Obecnie SPCSK prowadzi działania zmierzające do uzyskania akredytacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.