Robot medyczny da Vinci został zaprojektowany w celu ułatwienia wykonywania skomplikowanych, precyzyjnych, małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych na drodze laparoskopii, szczególnie w trudno dostępnych miejscach, na przykład w dolnej części jamy brzusznej. Wprowadziła go do użytku amerykańska firma Intuitive Surgical w 1999 roku.

Robot składa się z czterech ramion, w tym kamery, stanowiących przedłużenie rąk chirurga, oraz konsoli, na której pod kontrolą obrazu 3D nawet w dwudziestokrotnym powiększeniu operator steruje zdalnie narzędziami.

Szczególne zastosowanie robot znalazł w zabiegach urologicznych, między innymi w prostatektomii radykalnej wykonywanej z powodu raka prostaty. Zabiegi taki charakteryzuje wysoka precyzja preparowania (eliminacja drżenia rąk), mniejsza możliwość powikłań, mniejsza utrata krwi, krótszy okres rekonwalescencji, zachowanie i szybszy powrót trzymania moczu, większe szanse na zachowanie potencji i krótszy czas odzyskania funkcji seksualnych.

Obecnie na świecie pracuje ponad 2000 robotów - w USA ponad  1350, w Europie we Włoszech 56, w Niemczech 50, we Francji 46, w Czechach  i Rumuni po 9.

W Stanach Zjednoczonych otwarte i laparoskopowe operacje prostatektomii stanowią zaledwie 13 procent wszystkich zabiegów. Pozostałe 87 procent to operacje przeprowadzane przy udziale robota da Vinci.

W Polsce są tylko dwa roboty: we Wrocławiu, gdzie wykonano pierwszy zabieg w 2010 roku, oraz od 2016 w Toruniu.

Urządzenia te są jednak wykorzystywane w ograniczonym zakresie, głównie do prac naukowych, ponieważ Polska jest jedynym unijnym krajem, w którym zabiegi z użyciem robota da Vinci nie są refundowane przez NFZ.

Szpital Mazovia działa na warszawskim Natolinie przy Alei Komisji Edukacji Narodowej. Oferuje pełny zakres diagnostyki i leczenia zabiegowego chorób z zakresu urologii. Szpital składa się z części ambulatoryjnej, pracowni diagnostycznych, oddziału urologii oraz bloku operacyjnego. Oferuje zarówno usługi komercyjne jak i finansowane przez NFZ.

Źródło: www.szpitalmazovia.pl

 [-DOKUMENT_HTML-]