Kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CZD profesor Andrzej Piotrowski powiedział dziennikarzom, że dzięki nowemu blokowi zwiększy się liczba sal operacyjnych z obecnych siedmiu do dziesięciu. W efekcie wzrośnie liczba operacji, które są wykonywane w CZD. W nowym pawilonie, jak wskazał, znajdą się także dodatkowe sale wybudzeń.

Profesor Piotrowski ocenił, że od środowego oficjalnego otwarcia do momentu, kiedy w nowym budynku pojawią się mali pacjenci, minie jeszcze około dwa, trzy tygodnie. Wyjaśnił, że gdy tak się już stanie stary blok będzie remontowany. Zostanie tam utworzony nowy OIOM, ze zwiększoną liczbą miejsc (z obecnych 10 do 22 stanowisk).

W Centrum Zdrowia Dziecka, jak podał profesor Piotrowski operowanych jest rocznie około 14 tysięcy dzieci.
- To największy tego typu ośrodek w Polsce – podkreślił.

Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” jest jednym z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce. Centrum Zdrowia Dziecka od ponad 30 lat realizuje świadczenia zdrowotne dla dzieci i młodzieży z zakresu lecznictwa szpitalnego, ambulatoryjnego oraz rehabilitacji.
 

Dyrektor Instytutu CZD dr Małgorzata Syczewska wskazywała podczas otwarcia nowego bloku, że ten sukces to praca zespołowa.
- W pojedynkę dziś w medycynie, jak w wielu dziedzinach życia, nie da się niczego zrobić. To wszystko, co udało nam się zrobić, to efekt pracy wielu osób – dodała.

Podczas uroczystości w CZD minister dziękował wszystkim zaangażowanym w projekt. Podziękowania skierował także do swojego poprzednika Bartosza Arłukowicza.

Zembala pytany o wtorkowy pierwszy w Polsce tzw. przeszczep łańcuchowy nerek pobranych od żywych, niespokrewnionych dawców, podkreślił, że „wszystko, co jest kolejnym etapem rozwoju transplantacji cieszy”.

- Kłaniamy się zespołowi, który to zrobił pod kierunkiem profesora Andrzeja Chmury i śp. profesorowi Wojtkowi Rowińskiemu, który z nieba patrzy, mruga do nas i mówi "słuchajcie, czemu nie uratujecie jeszcze więcej ludzi” - powiedział Zembala.

Profesor Andrzej Rowiński brał udział w pierwszym udanym przeszczepieniu nerki w Polsce w latach 60. XX wiku, był konsultantem krajowym w dziedzinie transplantologii klinicznej; przez lata związany ze szpitalem Dzieciątka Jezus w Warszawie.

W klinice chirurgii ogólnej i transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie we wtorek 23 czerwca 2015 przeprowadzono pierwszy w Polsce tzw. przeszczep łańcuchowy nerek pobranych od żywych, niespokrewnionych dawców. Operacja trwała 12 godzin.

Przeszczep łańcuchowy został przeprowadzony pomiędzy trzema parami, które wymieniły się między sobą nerkami. Są wśród nich pacjenci, którzy chcieli być dawcami tego narządu dla bliskiej im osoby, ale nie mogli tego zrobić bezpośrednio z powodu niezgodnej grupy krwi lub tzw. niezgodności immunologicznej, czyli występowania przeciwciał anty HLA u biorcy. (pap)