Wcześniej, od 2007 roku w WCO działał Oddział Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej. Rocznie wykonywano tam ok. 1,5 tys. operacji i udzielano 12 tys. porad onkologicznych.
Jak powiedział w piątek PAP prof. Wojciech Golusiński, kierownik nowo otwartej kliniki, a wcześniej ordynator oddziału, placówka będzie w stanie, dzięki zwiększonemu kontraktowi z NFZ, pomóc większej liczbie potrzebujących, ma też szanse na dynamiczny rozwój.
"Jako klinika mamy możliwości starania się o granty, projekty w ramach konsorcjów z innymi ośrodkami uniwersyteckimi. Zamierzamy m.in. wprowadzić system chirurgii robotowej, pozwalającej na precyzyjne usuwanie guzów z głowy i szyi w sposób mniej okaleczający chorego” - powiedział.
Jak podkreślił, już obecnie w placówce zabiegi przeprowadzane są z zastosowaniem najwyższych światowych standardów i technologii, dzięki czemu standardem stały się operacje minimalnie inwazyjne.
„Wykonujemy zabiegi rekonstrukcyjne w obrębie głowy i szyi, które zapewniają choremu po rozległych operacjach zachować odpowiednią jakość życia. Prowadzimy dużo projektów naukowych, działalność dydaktyczną. Władze uniwersytetu zauważyły jakość naszej pracy” – dodał.
Oddział Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej uzyskał status Kliniki Uniwersytetu Medycznego decyzją Senatu uczelni w grudniu 2012 roku.
Oddział funkcjonował od 2007 roku. Na jego potrzeby w WCO wybudowano i zaadoptowano piętro, na których znalazło się 25 łóżek w 2- i 3-osobowych salach o wysokim standardzie. Jak powiedział w piątek prof. Golusiński, klinika funkcjonować będzie w tych samych warunkach lokalowych co oddział.
Razem z oddziałem pracę rozpoczęła poradnia onkologii laryngologicznej. W 2007 roku w ramach poradni pomoc uzyskało 6 tys. chorych, w roku 2012 – 12 tys. Liczba operacji onkologicznych w zakresie głowy i szyi wzrosła przeszło trzykrotnie z - 500 w 2007 roku do 1,5 tys. - w 2012 roku.
W lipcu 2012 r. poznańscy lekarze wykonali jedną z pierwszych w Polsce rekonstrukcji nosa z zastosowaniem nowoczesnej tzw. epitezy nosa osadzonej na tytanowych implantach kostnych.
Obecnie w placówce przeprowadzane są operacje w zakresie: jamy ustnej, gardła, krtani, gruczołów ślinowych, skóry głowy i szyi, nosa i zatok przynosowych, a także podstawy czaszki i oczodołów.