CyberKnife to cybernetyczny nóż, czyli supernowoczesna metoda radioterapii, która pozwala na precyzyjne leczenie nowotworów bez ingerencji chirurgicznej. Zastosowanie tej techniki umożliwia leczenie promieniowaniem jonizującym, m.in. guzów położonych w okolicy zdrowych tkanek, szczególnie narażonych na efekty promieniowania, unikając zarówno krótkotrwałych, jak i długotrwałych skutków ubocznych.

„To urządzenie do niezwykle precyzyjnej radioterapii, które pozwala napromieniować guzy nowotworowe, oszczędzając tkanki zdrowe. Za każdym leczeniem onkologicznym idą objawy toksyczne, ale w przypadku tego urządzenia te skutki są łagodniejsze. (...) Ważne jest to, żeby powikłania były jak najmniejsze” - powiedział w rozmowie z PAP ordynator Oddziału Radioterapii Onkologicznej i Kierownik Zakładu Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Piotr Milecki.

W Wielkopolskim Centrum Onkologii do dyspozycji lekarzy jest kilka urządzeń do radioterapii – typowe aparaty z opcją obrazowania, urządzenia do termoterapii i brahyterapii, urządzenie do radioterapii śródoperacyjnej, a także najnowszy nabytek szpitala, czyli CyberKnife. „Otwierając pracownię zgromadziliśmy całą paletę urządzeń do radioterapii, które różnią się swoimi zastosowaniem. Dzięki temu możemy jeszcze lepiej spersonalizować leczenie w zależności od choroby pacjenta” - powiedział prof. Milecki.

Koszt zakupu urządzenia został poniesiony przez szpital i wynosi ponad 20 mln złotych.

Pierwszy w Polsce CyberKnife uruchomiono w 2010 r. w Instytucie Onkologii w Gliwicach.(PAP)

mat/ agt/