Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Jacek Jassem przekonuje, że mimo rosnących nakładów na onkologię skuteczność leczenia jest ciągle niezadowalająca, a zachorowalność na raka będzie rosła. Jako główne problemy wskazywał między innymi zagubienie chorych w systemie, nierówny dostęp do leczenia onkologicznego w poszczególnych regionach, nieracjonalne wydawanie i tak ograniczonych środków.
- Można lepiej zrobić pewne rzeczy nawet przy ograniczonych środkach - ocenił, jednak - jak dodał -niezbędny jest do tego strategia - "cancer plan", który obejmowałby wszystkie aspekty związane z leczeniem nowotworów.
Przypomniał, że Komisja Europejska zaleciła krajom unijnym opracowanie i przedstawienie narodowych "cancer planów". Podkreślił, że wiele krajów wdrożyło już takie strategie i przyniosły one wzrost skuteczności leczenia chorób nowotworowych.
Prof. Jassem poinformował, że nad dokumentem pracują 124 osoby w 10 grupach roboczych. Podstawowa wersja dokumentu ma być gotowa do końca marca, szkielet przedstawiony ma być w kwietniu, a ostateczny kształt po konsultacjach społecznych - pod koniec czerwca.
Prof. Jassem, odnosząc się do prac w resorcie dotyczących kolejek, podkreślił, że środowisko onkologów zaproponowało między innymi podgląd kolejek dla pacjentów, tak aby świadomie mogli zdecydować, do której się zapisują, przesunięcie opieki po leczeniu onkologicznym od specjalistów do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
P.o. prezes NFZ Marcin Pakulski ocenił, że nakłady na onkologię wzrosły od 2004 roku czterokrotnie, z 2 do 8 mld zł, ale nadal wyniki leczenia nie są satysfakcjonujące. Jak mówił, "w dużej mierze system w Polsce działa, np. są programy badań profilaktycznych".(pap)