Odpowiedź

Od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.dz.l., a więc także w czasie okresu przejściowego wyznaczonego na dostosowanie, podmiot leczniczy może ustalać opłaty za świadczenia inne, niż finansowane ze środków publicznych. Wysokość opłat za te świadczenia ustala samodzielnie podmiot leczniczy, w imieniu którego działa kierownik. W tym celu może on wydać odpowiednie zarządzenia bądź uchwały. Jednakże nie później niż do dnia 1 lipca 2012 r. informacja o opłatach za świadczenia zdrowotne inne niż finansowane ze środków publicznych musi znaleźć się w treści regulaminu organizacyjnego, który określa kierownik (art. 24 ust. 1 pkt 12 u.dz.l.).

Uzasadnienie

Ustawa o działalności leczniczej weszła w życie dnia 1 lipca 2011 r. – za wyjątkiem kilku przepisów, które wchodzą w życie od dnia 1 stycznia 2012 r. Oznacza to, że co do zasady wszystkie postanowienia ustawy o działalności leczniczej obowiązują już od dnia 1 lipca 2012 r. i należy je stosować.
Ponieważ jednak ustawa wprowadziła wiele istotnych zmian w zakresie warunków wykonywania działalności leczniczej, ustawodawca zdecydował się na wyznaczenie okresu przejściowego, w którym podmioty lecznicze muszą dostosować swoją działalność do nowych przepisów. I tak, funkcjonujące dotychczas zakłady opieki zdrowotnej, w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zobligowane są dostosować swoją działalność oraz statut (w przypadku podmiotów leczniczych niebędących przedsiębiorcą) i regulamin organizacyjny do nowych przepisów oraz dokonać zgłoszenia do rejestru (art. 204 ust. 2 oraz art. 206 u.dz.l.). Dwunastomiesięczny termin na dostosowanie upływa 1 lipca 2012 r.
Reasumując, postanowienia ustawy o działalności leczniczej obowiązują od dnia 1 lipca 2011 r. i zasadą jest, że każdy podmiot wykonujący działalność leczniczą obowiązany jest ich przestrzegać. Jednakże podmioty istniejące przed dniem wejścia w życie ustawy mają wyznaczony dodatkowy, 12 miesięczny okres na wprowadzenie odpowiednich zmian i dostosowanie swojej działalności co oznacza, iż nie dłużej niż do dnia 1 lipca 2012 r. mogą działać w oparciu o dotychczasowe przepisy. Termin na dostosowanie jest terminem granicznym, którego przekroczyć nie wolno, jednakże nie ma żadnych przeszkód, aby odpowiednie zmiany przeprowadzić wcześniej i działać już w oparciu o ustawę o działalności leczniczej. Powyższej swobody nie ma natomiast nowopowstały podmiot. który zobligowany jest bezwzględnie przestrzegać przepisów ustawy i nie może skutecznie powoływać się na uprzednio obowiązujące przepisy.
Ustawa o działalności leczniczej niewątpliwie przewiduje możliwość odpłatnego udzielania świadczeń zdrowotnych innych, niż finansowane ze środków publicznych. Powyższe oznacza, iż od dnia wejścia w życie ustawy, a więc także w czasie okresu przejściowego, podmiot leczniczy może ustalać opłaty za świadczenia inne, niż finansowane ze środków publicznych. Wysokość opłat za te świadczenia ustala samodzielnie podmiot leczniczy, w imieniu którego działa kierownik. W tym celu może on wydać odpowiednie zarządzenia bądź uchwały. Jednakże nie później niż do dnia 1 lipca 2012 r. informacja o opłatach za świadczenia zdrowotne inne niż finansowane ze środków publicznych musi znaleźć się w treści regulaminu organizacyjnego, który określa kierownik (art. 24 ust. 1 pkt 12 u.dz.l.). Następnie informację o wysokości ustalonych opłat należy podać do wiadomości pacjentów w sposób zwyczajowo przyjęty, np. poprzez umieszczenie cennika na stronie internetowej podmiotu leczniczego albo na tablicy ogłoszeń (art. 24 ust. 2 u.dz.l.).

Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie