Ośrodek szkoleniowy powstanie przy Klinice Okulistyki uniwersyteckiego Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 (SPSK1) w Lublinie, która od roku współpracuje z Europejską Szkołą Zaawansowanych Studiów Okulistycznych - ESASO (European School for Advanced Studies in Ophthalmology) z siedzibą w Lugano w Szwajcarii.

- Chcemy tę współpracę wzmocnić, dlatego organizujemy w Lublinie międzynarodowe centrum szkolenia lekarzy okulistów w dziedzinie chirurgii oka. Te szkolenia będą cyklicznie powtarzane – powiedział na konferencji prasowej w środę 7 czerwca 2017 roku w Lublinie kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 profesor Robert Rejdak.

W lubelskim ośrodku będą się szkolić lekarze okuliści z krajów Europy środkowej, wschodniej i południowej. Będą oni mogli oprócz wiedzy teoretycznej, poznawać rzeczywiste przypadki najtrudniejszych operacji narządu wzroku, między innymi obserwować je na żywo, czyli transmitowane na ekran do sali wykładowej.

Inauguracja działalności ośrodka ma nastąpić w listopadzie 2017, podczas ESASO DAY – czyli organizowanej każdego roku przez szwajcarską szkołę konferencji z udziałem wybitnych naukowców i profesorów okulistyki z całego świata. Tegoroczny ESASO DAY odbędzie się w Lublinie, a podczas konferencji przeprowadzone będą szkolenia w dziedzinie schorzeń siatkówki oraz jaskry. Organizatorzy spodziewają się udziału około 150 lekarzy okulistów.

Natomiast w październiku 2018 roku w Lublinie odbędzie się tygodniowy kurs ESASO dotyczący chirurgii witreoretinalnej, czyli zabiegów wykonywanych w tylnym odcinku gałki ocznej, obejmujących ciało szkliste i siatkówkę.

Prof. Rejdak podkreślił, że organizowane w Lublinie szkolenia mają przede wszystkim na celu podwyższenie standardów leczenia chorób oczu w Polsce.
- Mam nadzieję, że Lublin stanie się międzynarodowym ośrodkiem w dziedzinie edukacji i szkoleń w zakresie chirurgii oka – zaznaczył.

Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych w Lugano prowadzi szkolenia we wszystkich specjalnościach okulistycznych między innymi chorób siatkówki, rogówki, zaćmy, jaskry, zeza. Na kursy, prowadzone przez wybitnych specjalistów z Europy, składają się zajęcia teoretyczne i praktyczne – lekarze mogą m.in. ćwiczyć różne techniki operacyjne przy użyciu symulatorów komputerowych, fantomów a także na gałkach świńskich. Lubelski ośrodek będzie drugą po Singapurze filią tej szkoły.

W szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie działają trzy kliniki chorób oczu: okulistyki ogólnej, chorób siatkówki i ciała szklistego oraz diagnozy i mikrochirurgii jaskry. Rocznie wykonywanych jest tu ok. czterech tysięcy operacji zaćmy, dwóch tysięcy operacji witreoretinalnych; udzielanych jest też kilkanaście tysięcy porad ambulatoryjnych.

Klinika Okulistyki Ogólnej SPSK1 jako jedyna z polskich szpitali okulistycznych znalazła się w Europejskiej Sieci Szpitali. Od siedmiu lat działa tutaj Ponadregionalne Centrum Terapii Urazów Oka, gdzie operowane są najtrudniejsze przypadki ciężkich uszkodzeń narządów wzroku m.in. na skutek urazów, u dzieci i dorosłych. Rocznie wykonywanych jest tu ponad sto takich operacji, wiele z nich u pacjentów przywożonych tu z całej Polski. Leczone są tu także rzadkie choroby oczu u dzieci i dorosłych.(pap)