Wygrałam sprawę w sądzie lekarskim z lekarzem stomatologiem. Lekarz ów nie chce dobrowolnie zwrócić mi kosztów leczenia. Wspomniany lekarz stomatolog nie odpowiada na moje pisma dotyczące wyrażenia zgody na otrzymanie zwrotu kosztów od ubezpieczyciela.
Czy ubezpieczyciel lekarza może pośredniczyć w załatwieniu tej sprawy?
Czy mogę się odwołać do sądu cywilnego (chodzi o sumę 2000 zł, mam rachunek wystawiony przez lekarza)?

Sąd lekarski uznając winę lekarza dentysty może zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 2 grudnia 1989 r. o izbach lekarskich (Dz. U. Nr 219, poz. 1708) orzekać jedynie następujące kary:
•\upomnienie;
•\nagana;
•\kara pieniężna;
•\zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia;
•\ograniczenie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza;
•\zawieszenie prawa wykonywania zawodu lekarza na okres od 1 roku do 5 lat;
•\pozbawienie prawa wykonywania zawodu.

Jak z powyższego wyliczenia wynika sądy lekarskie nie rozstrzygają kwestii roszczeń cywilnoprawnych. W tym zakresie można zwrócić się z odpowiednim pozwem do sądu powszechnego. Należy wyraźnie podkreślić, iż każde z tych postępowań jest niezależne, i rządzi się odrębnymi przesłankami. O ile w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy rozstrzyga się o naruszeniu przez lekarza (lekarza dentystę) zasad etyki lekarskiej oraz naruszeniu przepisów o wykonywaniu zawodu lekarza, o tyle w postępowaniu cywilnym (w zależności od trybu kontraktowego lub deliktowego) należy wykazać odpowiednio niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy, bądź powstanie szkody, zawinione zachowanie pozwanego i związek przyczynowy pomiędzy zachowaniem a szkodą. Jak widać, przesłanki każdej z tych rodzajów odpowiedzialności są różne. Tym niemniej orzeczenie sądu lekarskiego zwykle jest uwzględniane jako istotny dowód w sprawie cywilnej. Zatem w takim przypadku można domagać się zwrotu kosztów leczenia (wysokość nie ma znaczenia). Jak już wyżej podkreślono, jednym z istotnych warunków takiej odpowiedzialności jest wystąpienie szkody w takiej wysokości. Wartość szkody może być bowiem szacowana według tzw. rzeczywistej straty, ale także utraconych korzyści. Jeżeli ubezpieczyciel lekarza dentysty podejmie się wypłaty odszkodowania uwzględniającego takie koszty, można oczywiście poprzestać na tym etapie postępowania.
Jędrzej Skrzypczak