Klinika „Budzik”, dedykowana Janowi Pawłowi II, to stworzony przez Fundację od podstaw, wraz z Ministerstwem Zdrowia, wzorzec medyczno-neurorehabilitacyjny i prawno-organizacyjny dla dzieci przebywających w śpiączce w Fazie B. Klinika, będąca częścią systemowego rozwiązania dla problemu medycznego, jakim jest ciężki uraz mózgu oraz śpiączka, powstała dzięki staraniom wielu firm, instytucji, urzędów, indywidualnych darczyńców, ale przede wszystkim dzięki ludziom o dobrym sercu. Każda złotówka, każdy SMS ze wsparciem, każda wpłata, każde dobre słowo i każda pomoc była dla fundacji bardzo ważna.
Fundacja uzyskała wsparcie finansowe ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Priorytetu VII „Tworzenie i poprawa warunków dla rozwoju kapitału ludzkiego”, w ramach Działania 7.1 :Infrastruktura służąca ochronie zdrowia i życia”, jak również od Fundacji Polsat, TVN i WOŚP.

„Budzik” to budynek o 4 poziomach, 3 kondygnacjach piwnica, o powierzchni użytkowej 1600 m2. Jest w niej miejsce dla 15 małych pacjentów (12 + 3 dodatkowe miejsca) i 15 miejsc dla rodziców-opiekunów (łącznie 30 miejsc). Każdy rodzic-opiekun będzie mógł przebywać ze swoim dzieckiem. Każdy mały pacjent kliniki musi być zdolny do podjęcia intensywnej neurorehabilitacji oraz nie może pozostawać w stanie śpiączki w okresie dłuższym niż 6 miesięcy od momentu urazu/wypadku. Musi być wydolny krążeniowo i oddechowo stabilny, nie wymagający podtrzymywania funkcji życiowych w warunkach OIOM (bez respiratora). Pacjent będzie mógł przebywać w „Budziku” do roku, z możliwością przedłużenia do 15 miesięcy. To czas, który daje największą szansę medyczną na powrót, czas kiedy istnieje największa szansa na wybudzenie, a neurorehabilitacja jest najskuteczniejsza.

Zespół Medyczny Kliniki „Budzik” będzie kwalifikował pacjenta do leczenia na podstawie skierowania od lekarza, jak również decydował o wypisaniu pacjenta. Dzieci będą leczone i intensywnie rehabilitowane w systemie 24 godzinnym (w tym w weekendy i święta). Świadczenia będą realizowane przez zespół terapeutyczny, wyłoniony w sposób indywidualny dla każdego pacjenta, spośród personelu medycznego, w skład którego wchodzą: lekarze, rehabilitanci, fizjoterapeuci, psychologowie i pielęgniarki.

Dzieci po ciężkich urazach czaszkowo-mózgowych wymagają długiej, intensywnej i drogiej hospitalizacji, dlatego pełny program leczniczo-neurorehabilitacyjny będzie obejmował: farmakoterapię, leczenie zachowawcze, świadczenia pielęgniarskie i pielęgnacyjne, program leczenia usprawniającego, program leczenia wspomagający, program psychologiczny oraz diagnostykę porównawczą i konsultacje lekarskie.

Źródło: www.niepelnosprawni.gov.pl