W pięciokondygnacyjnym obiekcie ulokowano zespół sal operacyjnych z oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii medycznej, szpitalny oddział ratunkowy i centralną sterylizatornię. Budynek stanął w miejscu dawnego, głównego wejścia do największego w regionie kujawsko-pomorskim szpitala.

Jak poinformował Tomasz Chyła z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, do którego należy szpital, inwestycja kosztowała w sumie 160 mln zł, ale aż 100 mln zł to koszt wyposażenia. Montowanie i konfiguracja wyposażenia trwały rok, podczas gdy budowa 38 miesięcy.

Najniższą, piwniczną kondygnację zajęła centralna sterylizatornia. Znalazły się tutaj m.in. sterylizatory, myjnie, stacja uzdatniania wody i zintegrowany system centralnej sterylizacji.

Na parterze ulokowano szpitalny oddział ratunkowy, który teraz dysponować będzie lepszym dojazdem i komfortowymi warunkami przyjmowania pacjentów, zwłaszcza w najcięższym stanie. Kolejne dwa piętra zajęły dwa sześciosalowe bloki operacyjne wraz z salami wybudzeń.

Na trzecim piętrze znajduje się oddział anestezjologii i intensywnej terapii medycznej, a na ostatniej kondygnacji aparatura techniczna obsługująca budynek. Na dachu zbudowano lądowisko dla helikopterów sanitarnych, dopuszczone także do przyjmowania lotów nocnych.

Oddana w środę do użytku inwestycja jest jednym z elementów wartego 327 mln zł programu rozbudowy i przebudowy Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, finansowanego z budżetu państwa. W jego ramach powstał już oddział intensywnej terapii dla dzieci, a wkrótce ma rozpocząć się budowa klinik: psychiatrii, dermatologii i geriatrii oraz Zakładu Opieki Paliatywnej.