Odrębnie będą mogły być określone zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży i poza nim.

Rada gminy będzie także mogła ustalić maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych pomiędzy swoimi jednostkami pomocniczymi - sołectwami, dzielnicami lub osiedlami.

- To ważny postulat, który zgłaszały duże miasta, mówiąc, że nie chcą mieć jednej liczby dla całego miasta, ale chcą to podzielić między poszczególne dzielnice – zaznaczyła Katarzyna Łukowska. Jednostki pomocnicze będą miały też zagwarantowaną prawem możliwość opiniowania uchwał rad gminy w tej sprawie.

Maksymalna liczba zezwoleń, usytuowanie miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych oraz godziny sprzedaży napojów alkoholowych muszą – zgodnie z nowelą - uwzględniać postanowienia gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Ustawa wprowadza zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, a nie jak dotychczas „na ulicach, placach i w parkach”.

– Dochodziło do sytuacji, kiedy np. na plażach można było spożywać alkohol, teraz, ponieważ plaża jest miejscem publicznym, nie będzie już można – tłumaczy ekspertka.

Czytaj więcej TUTAJ >>