Ustawa z 25 września 2015 roku o finansowaniu niektórych świadczeń zdrowotnych w latach 2015-2018 zmienia sposób rozliczania dotacji przeznaczonej na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla osób nieubezpieczonych, przekazywanej z budżetu państwa do NFZ. Ustawa została podpisana przez prezydenta 27 października 2015 roku.

Zmiana przepisów polega na przejściu na system ryczałtowy z ustawowo określoną kwotą dotacji w wysokości 320.232 tys. zł rocznie. Konieczność wprowadzenia tej zmiany wynika z braku możliwości weryfikacji uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej dzieci do ukończenia 18. roku życia oraz innych członków rodzin osób ubezpieczonych.

Jednocześnie ustawa zobowiązuje prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do przedstawienia ministrowi zdrowia, w terminie do dnia 31 stycznia 2018 roku, informacji w sprawie możliwości poprawnej weryfikacji uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej członków rodzin osób ubezpieczonych oraz rozliczania dotacji, o której mowa w art. 97 ust. 8 ustawy z 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z późn. zm.) - dalej u.ś.o.z. Informacja ta służyć będzie opracowaniu alternatywnego, trwałego rozwiązania pozalegislacyjnego, dotyczącego sposobu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych osobom nieubezpieczonym, które będzie stosowane po dniu 31 grudnia 2018 r.

Ustawa jest wynikiem prac zespołu utworzonego w celu przygotowania sposobu weryfikacji uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ze środków pochodzących z dotacji budżetu państwa, o której mowa w art. 97 ust. 8 u.ś.o.z., powołanego zarządzeniem ministra zdrowia.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.prezydent.pl, stan z dnia 28 października 2015 r.