Według informacji Urzędu w ubiegłym roku zarejestrowanych zostało 421 badań. Dzięki wysokim kwalifikacjom osób prowadzących badania i dostępności odpowiednich ośrodków badawczych, Polska jest atrakcyjnym krajem dla sponsorów badań klinicznych.
Odmienną opinię w tej sprawie wyrazili uczestnicy konferencji „Badania kliniczne – korzyści i szanse”, która odbyła się we wtorek 20 maja 2014 w Warszawie. Alarmowali oni, żespada w Polsce zarówno liczba badań klinicznych jak i biorących w nich udział osób.
Urząd podkreśla, że badania kliniczne w Polsce podlegają nadzorowi prowadzonemu przez inspekcję badań klinicznych w obszarze badań klinicznych produktów leczniczych, badań klinicznych wyrobów medycznych oraz badań klinicznych produktów leczniczych weterynaryjnych. W roku 2013 przeprowadzono 40 inspekcji badań klinicznych.
Dziś badania kliniczne są istotną częścią rozwoju leków, wyrobów medycznych i farmakoterapii, a ich wyniki stanowią podstawę do dopuszczania do obrotu produktów leczniczych. Są także istotnym elementem rozwoju nauk medycznych.
Cele te znajdują swoje odzwierciedlenie w nowym rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie badań klinicznych, nad którym zakończone zostały prace legislacyjne. Wkrótce nastąpi jego publikacja w Dzienniku Urzędowym UE. Ten akt prawny zastąpi Dyrektywę 2001/20/WE i w pełni zharmonizuje proces zatwierdzania i prowadzenia badań klinicznych w Unii, ponieważ będzie stosowany wprost i bezpośrednio we wszystkich państwach członkowskich.