Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Jeżeli koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji na określonym rynku Prezes UOKiK zgadza się na jej dokonanie. W przeciwnym wypadku wydawany jest zakaz.

Możliwe jest również uzależnienie zgody od spełnienia przez przedsiębiorcę określonych warunków. Tak jest w przypadku przejęcia kontroli przez spółkę Neuca nad ACP Pharma. Przedsiębiorcy zajmują się przedhurtową i hurtową sprzedażą wyrobów farmaceutycznych. Ponadto ACP Pharma prowadzi  detaliczną sprzedaż w aptekach, jednak ta część jej działalności nie wchodzi w zakres zgłoszonej transakcji. Koncentracja ma polegać na nabyciu przez Neuca 100 procent akcji ACP Pharma. Tym samym przejmie również kontrole nad spółkami zależnymi: Cefarm Rzeszów, HealthMore i Lago.

W trakcie postępowania UOKiK przeprowadził badanie rynku, którym objął 30 podmiotów hurtowo sprzedających leki do aptek i szpitali. Analiza zebranego materiału wykazała, że w wyniku  transakcji dojdzie do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku sprzedaży hurtowej wyrobów farmaceutycznych do aptek, obejmującym obszar w promieniu około 100 km od hurtowni ACP Pharma w Bydgoszczy. Prowadzi na nim działalność także hurtownia należąca do Neuca w Toruniu. Łączny udział obu spółek na tym rynku jest znacznie większy, niż ich konkurentów.

Prezes Urzędu wydał decyzję warunkową, zgodnie z którą Neuca ma wyzbyć się- wszelkich praw do hurtowni ACP Pharma w Bydgoszczy. Kupujący nie może należeć do tej samej grupy kapitałowej co Neuca i musi zostać zaakceptowany przez prezesa UOKiK. Jeżeli nabywca przedstawiony przez spółkę Neuca nie będzie dawał gwarancji utrzymania dotychczasowej działalności hurtowni - Urząd może go nie zaakceptować.

Wydane decyzje w sprawach koncentracji są ważne przez dwa lata. Od 2004 roku jest to 20. rozstrzygnięcie nakładające obowiązki na zgłaszającego transakcję oraz trzecie w tym roku. Wydana decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Oprac. Magdalena Okoniewska