Jak powiedział rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) profesor Lech Chyczewski, szanghajska uczelnia jest renomowaną placówką, z którą współpracują uczelnie i naukowcy z całego świata. Współpraca z białostocką uczelnią ma dotyczyć przede wszystkim badań nad rakiem płuc. - To bardzo ważna współpraca - dodał rzecznik.

Chyczewski powiedział, że Uniwersytet w Szanghaju prowadzi "olbrzymi" ośrodek pulmonologiczny, który zajmuje się rakiem płuc. Na oddziale jest ponad 1,5 tysiąca łóżek, a dla porównania - jak mówił - na oddziale w szpitalu klinicznym w Białymstoku, to tylko ponad 50 łóżek.
- To porównanie daje wyobrażenie o tym ośrodku, tam wykonuje się 300 zabiegów dziennie - powiedział. Dodał, że w Chinach jest największy odsetek ludzi chorujących na raka płuc.

Wspólne badania nad nowotworami mają polegać obecnie przede wszystkim na przesyłaniu do Białegostoku danych zebranych przez Uniwersytet w Szanghaju, a dotyczących raka płuc. Dane te będą analizowane w - oddanym właśnie do użytku - nowoczesnym ośrodku biostatystyki i bioinformatyki na białostockiej uczelni.
Chyczewski powiedział, że podczas badań naukowcy otrzymują bardzo wiele danych chemicznych, biochemicznych i medycznych, które trzeba zanalizować, a wnioski będą pomocne w diagnozowaniu i leczeniu chorób.
 

Współpraca dwóch uczelni będzie też polegała na wymianie studentów i naukowców. Będzie to okazja - jak mówił Chyczewski - by rozszerzyć ofertę międzynarodowych studiów doktoranckich. Obecnie na UMB można studiować biostatystykę, która została uruchomiona by kształcić kadry do pracy w ośrodku biostatystyki.
Na razie nie wiadomo, o jakie specjalizacje miałyby się rozszerzyć międzynarodowe studia. Chyczewski powiedział, że lekarze związani z szanghajską uczelnią będą zapraszani do Białegostoku, by tu prowadzić swoje prace naukowe i korzystać z uniwersyteckiego zaplecza.

Białostocka uczelnia liczy też na rozbudowę magisterskich studiów w języku angielskim, z których mogliby skorzystać też Chińczycy. Obecnie na uczelni z tej oferty korzystają studenci z Norwegii, Stanów Zjednoczonych oraz Arabii Saudyjskiej. Chyczewski mówił, że Chińczycy zainteresowani są taką ofertą i zdobywaniem doświadczenia na europejskich uczelniach. Dodał, że podobnie jest z chińskimi naukowcami, którzy szukają placówek w Europie do współpracy.

W ramach takiej współpracy mają być też organizowane seminaria czy wyjazdy polskich naukowców do szanghajskiej uczelni.
 

 
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zalicza się do wiodących polskich uczelni medycznych. Ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Współpracuje z licznymi uczelniami na świecie między innymi w Turku (Finlandia), Madrycie (Hiszpania), Hamamatsu (Japonia) czy Mannheim (Niemcy). (pap)