Na największą uwagę, według prowadzącej szkolenie, zasługują zagadnienia związane z kolejkami oczekujących oraz zmianami w sprawozdawczości do Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Przewidziano w tym zakresie dodatkowe obowiązki dla świadczeniodawców, do których powinni się oni przygotować – mówi Agnieszka Pietraszewska-Macheta.

- W wyniku wprowadzanych zmian lekarze podstawowej opieki zdrowotnej będą mogli decydować o włączeniu pacjenta do szybkiej ścieżki onkologicznej, co będzie od nich wymagało wystawienia karty szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego i  co obciąży ich dodatkową praca administracyjną. Sytuacji podejrzewania nowotworów w większym zakresie niż dotychczas ustawodawca zamierza zapobiec poprzez mechanizm wskaźnika wykrywalności nowotworów, który będzie określony w rozporządzeniu ministra zdrowia.

Lekarzom nie będą groziły żadne sankcje finansowe za nieprawidłowe wystawianie kart onkologicznych. Natomiast w przypadku niewłaściwej realizacji umowy świadczeniodawca może być ukarany karą umowną, tak jak obecnie – wyjaśnia prowadząca szkolenie

Program szkolenia obejmie praktyczne skutki nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, rolę ministra zdrowia w procesie kontraktowania - po nowelizacji, a także zagadnienia związane z tworzeniem map potrzeb zdrowotnych oraz wpływem wojewodów na liczbę szpitali w województwach.



 

Omawiane będą zasady realizacji umowy po 1 stycznia 2015 roku, w tym między innymi tryb wydawania ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej , nowe zasady prowadzenia list oczekujących,  wydawanie kart onkologicznych i monitorowanie procesu ich wydawania przez Fundusz, co jest związane z nowymi obowiązkami lekarzy POZ i szpitali oraz z powstaniem  nielimitowanego finansowania świadczeń i odrębnych kolejek oczekujących.
Nowe przepisy wprowadzają także redefinicje programów zdrowotnych i programów polityki zdrowotnej oraz kontraktowanie świadczeń wysokospecjalistycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co oznacza przeniesienie kompetencji z Ministestwa Zdrowia do NFZ.

W programie szkolenia znajda się także zagadnienia związane z kontrolą realizacji umów z NFZ oraz przepisy przejściowe.

Prelegentem podczas szkolenia będzie Agnieszka Pietraszewska-Macheta.

Szczegółowe informacje: www.szkolenia.abc.com.pl


Agnieszka Pietraszewska-Macheta od 1998 roku uczestniczy w organizowaniu systemu ubezpieczeń zdrowotnych, najpierw, jako współorganizator Małopolskiej Regionalnej Kasy Chorych w Krakowie, od 2000 r. Branżowej Kasy Chorych dla Służb Mundurowych, a następnie Narodowego Funduszu Zdrowia. Wykładowca posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie prowadzenia szkoleń z zakresu tematyki ochrony zdrowia, jak również autorem wielu publikacji z tej dziedziny, w tym w szczególności współautorem komentarza do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wydanego w 2010 roku.

Agnieszka Pietraszewska Macheta współpracuje także z Serwisem Prawo i Zdrowie.

Czytaj komentarze tej autorki:

Nocna i świąteczna pomoc bez badań diagnostycznych >>>

Podmiot leczniczy nie może rozszerzyć uprawnień do świadczeń poza kolejnością >>>

Lekarz z kwalifikacjami potrzebny do otwarcia przychodni lekarza rodzinnego >>>