Podczas Mobilnego Miesiąca Zdrowia po Polsce krążą cztery rodzaje specjalnych autobusów, przeznaczonych do przeprowadzania badań, są to: spirobus, kardiobus, osteobus i autobus zdrowia. W każdym z nich eksperci zajmują się innymi przypadłościami oraz dolegliwościami. 

Osoby palące papierosy oraz cierpiące na kaszel i duszności powinny przebadać swoje płuca w pierwszym z wymienionych pojazdów. W kardiobusie można natomiast poznać wyniki analizy wieku serca, podczas gdy analizę gęstości minerałów tkanki kostnej przeprowadzą specjaliści w osteobusie. W dopełniającym całą akcję autobusie zdrowia wszyscy zainteresowani przebadają między innymi włosy i skórę twarzy, sprawdzą ciśnienie i poziom cukru oraz skorzystają z porad zdrowotnych, dietetycznych, a także dermokonsultacji.

Specjaliści w autobusach udzielą również porad, które będą przydatne w walce z cukrzycą, nadwagą, otyłością czy niedowagą oraz przeprowadzą analizę składu ciała. 

– Dietetyka jest teraz dziedziną modną i popularną, jednak na jej temat krąży mnóstwo mitów. Ludzie często kierują się tym, co znajdą w Internecie lub zobaczą w telewizji, wpadając w pułapkę potencjalnie zdrowego żywienia, które tak naprawdę okazuje się szkodliwe. Dlatego ważna jest rozmowa z ekspertem i obalenie nieprawdziwych przekonań – podsumowuje Natalia Pokorna, dietetyk współpracujący z organizatorem.

 [-OFERTA_HTML-]Mobilny Miesiąc Zdrowia rozpoczął kurs od województwa śląskiego i we wrześniu 2016 odwiedził między innymi Katowice, Chorzów, Bytom czy Gliwice. Teraz rusza w dalszą drogę i zatrzyma się w województwie opolskim, dolnośląskim, lubuskim, wielkopolskim, podkarpackim i lubelskim. 

Organizatorem akcji jest Fundacja ZIKO dla Zdrowia, która ma na celu między innymi szerzenie edukacji oraz promocji z zakresu ochrony zdrowia.

Szczegółowy harmonogram badań dostępny jest pod numerem infolinii: 12 687 57 90 oraz na stronie internetowej pod adresem http://www.zikodlazdrowia.org.