Spotkanie dotyczyło rozpatrzenia informacji na temat stopnia przygotowania, stanu obecnego, zamierzeń oraz uwarunkowań prawnych do wdrożenia systemu informacji medycznej i rejestrów medycznych. Obecnie w Ministerstwie oraz CSIOZ trwają prace nad standaryzacją dokumentów elektronicznych takich, jak: e-recepta, e-skierowanie i e-zlecenie, a system będzie gotowy do ich wdrożenia do czerwca 2014 roku. Trwają również prace nad integracją rejestrów medycznych w obszarze ochrony zdrowia w ramach tzw. Projektu P2 i w najbliższym czasie zostaną uruchomione prace nad pozostałymi systemami informatycznymi, które mają zostać dostarczone do końca 2014 r.
Centrum planuje, że wszystkie usługi powinny być kompleksowo świadczone od stycznia 2015 r.
Podczas spotkania zastanawiano się nad podstawowymi problemami związanymi z informatyzacją służby zdrowia takimi jak koszty wdrożenia systemu po stronie świadczeniodawców i źródeł jego finansowania, ochrona danych dokumentacji pacjentów, potrzeba akcji informacyjnej dla społeczeństwa na temat informatyzacji systemu ochrony zdrowia, a także korzyści dla pacjentów z wdrożenia systemu.
Zgodnie z zapowiedziami ogłoszonymi na posiedzeniu w drugiej połowie 2014 r. w ramach funduszy unijnych mają być prowadzone szkolenia dla pracowników ochrony zdrowia w zakresie IT.

Źródło: www.nipip.pl