Zgodnie z uzasadnieniem projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie praktyki zawodowej realizowanej w ramach kształcenia fizjoterapeutów, sześciomiesięczna praktyka stanowi integralny element kształcenia w zawodzie fizjoterapeuty. Praktykant może ją rozpocząć po złożeniu ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu. Praktyka ma się odbywać zgodnie z ramowym programem praktyki, który stanowi załącznik nr 1 do projektowanego rozporządzenia.

Ponadto w projekcie określono elementy skierowania na praktykę, które wydawane będzie przez kierownika jednostki organizacyjnej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną w dziedzinie nauk medycznych, na której są prowadzone studia wyższe na kierunku studiów związanych z kształceniem w zakresie fizjoterapii. Projektowany akt normatywny określa również obowiązki praktykanta oraz wymiar godzinowy w ciągu doby (8 godzin) i tygodniowy (40 godzin w przyjętym w danym podmiocie leczniczym okresie rozliczeniowym), w którym odbywana jest praktyka. Projekt określa także procedury stosowane w przypadku skracania i przedłużania okresu praktyki.

W projekcie określono także wzór dziennika praktyki zawodowej oraz opisano zasady jego wypełniania. Gdy praktyka zostanie ukończona, praktykant będzie przedkładał dziennik opiekunowi, który zamieści opinię na temat przebiegu praktyki. Opiekun w terminie 7 dni od dnia otrzymania dziennika przekaże go kierownikowi jednostki organizacyjnej uczelni, który finalnie zaliczy odbycie praktyki. Sam dziennik praktyki zawodowej będzie archiwizowany wraz z dokumentacją przebiegu studiów.

Zgodnie z uzasadnieniem projektowanego rozporządzenia, rozwiązania mają przyczynić się do podniesienia jakości kształcenia fizjoterapeutów, w szczególności poprzez doskonalenie umiejętności praktycznych, co ma pozytywnie przełożyć się na jakość wykonywanych przez fizjoterapeutę czynności medycznych. Przedmiotowa regulacja ma przyczynić się także do ujednolicenia umiejętności praktycznych nabytych w toku studiów wyższych.

 [-OFERTA_HTML-]