Dawcy kapitału liczą na wysoki poziom zwrotu, na poziomie ponadprzeciętnym. Poza tym trudno liczyć na pozyskanie kapitału na przedsięwzięcia, które nie spełniają oczekiwań kapitałodawców (Venture Capital, Business Angels). Zwykle dotyczy to projektów, które nie mają cech charakterystycznych dla innowacji.

Kapitału poszukują głównie firmy z sektora MSP, które nie prowadzą swoich laboratoriów, nie ponoszą nakładów na badania i rozwój, mają pomysł, ale nie mają środków, a krótki okres funkcjonowania na rynku uniemożliwia im pozyskanie kapitału od instytucji bankowych z racji braku zdolności kredytowej – mówią autorzy opracowania.

Przykłady przedsięwzięć, dla których udało się pozyskać kapitał, znajdują się w części empirycznej książki. Źródłem kapitału są najczęściej fundusze VC, fundusze zalążkowe, kredyt technologiczny, Business Angels, rynek NewConnect – jeżeli spółka znajduje się na tym rynku, fundusze PE, firmy leasingowe – na kapitał rzeczowy. W wyniku transferu nowoczesnych technologii w funduszach leasingowych można pozyskać natychmiast aktywa trwałe najnowszych generacji (np. flotę ambulansów, czy aparatów do diagnostyki obrazowej do badań tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, radiologicznych, czy ultrasonograficznych, i wiele innych).

Książka „Pozyskiwanie kapitału na innowacyjne przedsięwzięcia w opiece zdrowotnej” stanowi kompendium wiedzy na temat źródeł i form finansowania projektów innowacyjnych w sektorze opieki zdrowotnej. Autorzy omawiają samą istotę innowacyjności, jej determinanty i ich wpływ na poziom rozwoju polskiej gospodarki. Prezentują różne formy finansowania przedsięwzięć innowacyjnych wraz z konkretnymi przykładami ich zastosowania. Przeprowadzają także analizę aktualnego poziomu innowacyjności w polskiej opiece zdrowotnej na tle innych krajów Unii Europejskiej oraz wskazują potencjalne kierunki zmian.

Opracowanie jest adresowane do animatorów życia gospodarczego, dawców i biorców kapitału, potencjalnych przedsiębiorców i menedżerów podmiotów leczniczych, a także do studentów wydziałów ekonomicznych, wydziałów zarządzania i organizacji oraz do wszystkich, których interesują niekonwencjonalne metody finansowania innowacyjnych przedsięwzięć.

Książka dostępna jest w księgarni Profinfo.

Tomasz Karkowski jest doktorem nauk medycznych, adiunktem w Katedrze Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończył Podyplomowe Studium Zarządzania w Opiece Zdrowotnej na Akademii Ekonomicznej i Akademii Medycznej w Poznaniu. Ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie, w współredaktor książki Zarządzanie personelem pielęgniarskim w podmiotach leczniczych. Zagadnienia wybrane (2013), autor książki Restrukturyzacja szpitali (2010, 2012) oraz wielu publikacji dotyczących głownie zarządzania podmiotami leczniczymi i zarządzania personelem pielęgniarskim.

Lucyna Lewandowska, profesor doktor habilitowana nauk ekonomicznych, profesor zwyczajna w Katedrze Ekonomii Przemysłu i Rynku Kapitałowego Uniwersytetu Łódzkiego, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Łodzi. Wchodzi w skład Rady Programowej czasopisma naukowego PTE "Studia Ekonomiczne Regionu Łódzkiego". Była członkiem Rady Naukowej czterech edycji międzynarodowych konferencji naukowych z cyklu Technical & Economic Aspects of Industrial Reconversion Conferences organizowanych przez Politechnikę Częstochowską i Institut Supérieur Industriel Pierrard z Belgii. Autorka ponad 170 prac naukowo-badawczych z zakresu przedsiębiorczości, koncepcji zarządzania i finansowania rozwoju firm oraz finansowania innowacji w przedsiębiorstwach opartych na wiedzy.