Zalecenie są bardzo ważne ze względu na bardzo wysokie koszty społeczne POChP.

W opracowaniu zawarto informacje na temat kosztów bezpośrednich leków stosowanych w stabilnej postaci choroby i koszt leczenia jej zaostrzeń. Większość leków stosowanych w POChP podlega refundacji na zasadach określonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego w zaleceniach znajdują się odniesienia do tego problemu oraz wskazówki dotyczące leczenia mające zapobiegać częstym zaostrzeniom choroby.

Pierwsze krajowe zalecenia postępowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc powstały w 1998 roku z inicjatywy profesorów Jana Zielińskiego i Józefa Małolepszego oraz Doktora hab. Władysława Pierzchały i pracy zespołu autorów Polskiego Towarzystwa Ftyzjopneumonologicznego. Inicjatywa taka została podjęta w nawiązaniu do podobnych aktywności innych lekarskich towarzystw naukowych w Europie.

Zespół polskich autorów kontynuował pracę nad zaleceniami w następnych latach w miarę jak nauka i praktyka dostarczały nowych danych. Wspólne źródła wiedzy są powodem, dla którego diagnostyka i leczenie POChP wszędzie opiera się na tych samych zasadach, a uzgodniony podział na stopnie zaawansowania choroby pozwala na jednakową klasyfikację chorych.

Autorami kolejnego, długo obowiązującego opracowania (2004–2010) zaleceń byli:Jerzy Kozielski jako przewodniczący zespołu oraz jego członkowie: Ryszarda Chazan, Dorota Górecka, Karina Jahnz-Różyk, Piotr Kuna, Józef Małolepszy, Władysław Pierzchała, Michał Pirożyński, Tadeusz Płusa, Jan Marek Słomiński, Paweł Śliwiński i Jan Zieliński.

Przed dwoma laty mniejszy zespół, w składzie: Władysław Pierzchała, Adam Barczyk, Dorota Górecka, Paweł Śliwiński i Jan Zieliński, opracował aktualizację tych zaleceń.

Zalecenie są dostępne na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia

Oprac. Magdalena Okoniewska