Zarząd Główny KLRwP skrytykował oparcie systemu refundacji na Charakterystyce Produktu Leczniczego. Wystosował list otwarty, w którym stwierdził, iż „w chwili obecnej jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest oparcie ordynacji i refundacji o pełną, łatwo dostępną i aktualizowaną informację o substancji aktywnej leku”.

Konferencja przypomniała swój apel z 11 stycznia br. w sprawie nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, w którym Prezesi 42 Towarzystw Lekarskich stwierdzili m.in., że „(...) najpilniejsze działania powinny obejmować: (...) zmianę definicji kategorii dostępności refundacyjnej z 'w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń' na 'w całym zakresie zastosowań zgodnych z aktualną wiedzą medyczną' (art. 6 ustawy)”.

Towarzystwa Lekarskie oczekują, że „niewłaściwe przepisy ustawy refundacyjnej zostaną jak najszybciej zmienione i będą zgodne z wielokrotnie wyrażanymi oczekiwaniami środowiska lekarskiego oraz umożliwią stosowanie leków zgodnie z zasadami wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, nie zaś z zasadami tworzonymi na potrzeby płatnika”.

Źródło: www.mp.pl