Prezes zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii Jacek Zingler powiedział, że referendum potrwa do wieczora, jego wyniki będą znane w najbliższych dniach, po zebraniu i przeanalizowaniu zgormadzonych informacji.

Według zapowiedzi OZZTMR, jeśli większość głosujących w referendum strajkowym opowie się za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej, będzie ona polegała na oflagowaniu placówek z zakładami radioterapii, w których prowadzone jest naświetlanie pacjentów onkologicznych. Nie będzie też wypisywana dokumentacja medyczna.

Technicy radioterapii przekonują, że pracują w szkodliwych warunkach za rażąco niskie - ich zdaniem - pensje. Przypominają, że do niedawna czas pracy technika radioterapii wynosił 5 godzin na dobę. Od lipca 2014 rokuzostał on wydłużony do 7 godzin i 35 minut, ale - jak zaznaczają - w ślad za tym nie wzrosły wynagrodzenia w tej grupie zawodowej, za to doszło do redukcji etatów sięgającej 30 procent.

Czytaj: Radiolodzy protestują przeciwko nowym normom czasu pracy >>>

Według OZZTMR, technicy radioterapii narażają swoje zdrowie, jednocześnie ich praca wymaga wyjątkowej uwagi, troski o pacjentów chorych onkologicznie i precyzji. Związkowcy domagają się m.in. ustawowego wzrostu wynagrodzenia o 50 procent. Alternatywnym rozwiązaniem miałby być powrót do 5-godzinnego dnia pracy.

- Starzy specjaliści odejdą na emerytury, a młodzi nie będą podejmowali pracy w tak złych warunkach za wynagrodzenie zupełnie nieodpowiednie do bardzo wysokich wymagań i kwalifikacji naszej grupy zawodowej – ocenia OZZTMR. Związek podaje, że zgodnie z normami Unii Europejskiej na jeden aparat terapeutyczny do radioterapii przypadać powinno 250 tysięcy obywateli, w Polsce jest to tymczasem 550 tysięcy.

 

Resort zdrowia odnosząc się do postulatów techników radioterapii, informuje, że narażenie na promieniowanie jonizujące stosujących je pracowników jest bardzo niskie, a zarobki techników radioterapii nie odbiegają od poziomu płac innych techników medycznych.

Ministerstwo przypomina, że wydłużenie czasu pracy pracowników objętych do połowy 2014  roku skróconą, pięciogodzinną dobową normą nastąpiło na mocy ustawy o działalności leczniczej z 2011 roku. Zrównała ona czas pracy pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Od tej pory wynosi on 7 godzin i 35 minut na dobę, czyli 37 godzin i 55 minut na tydzień. MZ wskazuje, że za zrównaniem czasu pracy pracowników podmiotów leczniczych przemawiały opinie Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu, Rady Ochrony Pracy oraz konsultantów krajowych.

 

Resort podaje, że w odniesieniu do pracowników stosujących promieniowanie jonizujące wskazywano dane pochodzące z prowadzonej systematycznie od 1966 roku kontroli narażenia na promieniowanie. Wynika z nich, że narażenie tych osób utrzymuje się na bardzo niskim poziomie i średnia dawka nie przekracza 1 mSv, podczas gdy obowiązujący limit dawki rocznej dla osób zawodowo narażonych na promieniowanie jonizujące wynosi 20 mSv. Resort podkreśla, że limit ten obowiązuje we wszystkich państwach i jest wartością wynikającą z przepisów i zaleceń organizacji międzynarodowych, między innymi Światowej Organizacji Zdrowia.

OZZTMR, jak podał Zingler, zrzesza około 700 z około tysiąca polskich techników radioterapii. (pap)