Pierwszym, podstawowym krokiem do zachowania optymalnego stanu sanitarnego jest promocja dobrych nawyków związanych z utrzymaniem czystości. Kolejnym krokiem ku zmianom na lepsze jest rozpoznanie nowych rozwiązań świadczonych przez sektor profesjonalnych usług z tego zakresu. Prawidłowa organizacja systemu higieny szpitalnej i związane z nią wymagania to tematyka konferencji Czystość w służbie zdrowia – nowe możliwości i zagrożenia, która odbędzie się 23 kwietnia 2015 roku w trakcie targów ISSA Interclean Cee w Warszawie.
Obiekty ochrony zdrowia, takie jak przychodnie czy szpitale, to miejsca występowania bardzo wysokiego ryzyka epidemiologicznego. Z tego właśnie względu, zgodnie z art. 22 Ustawy o działalności leczniczej każdy podmiot leczniczy może funkcjonować, tylko gdy będzie spełniał aktualne, określone prawem rozwiązania przestrzenne i funkcjonalne, dotyczące w szczególności warunków sanitarnych.
Rygorystyczne wymagania, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą – kierując się potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów – zostały wyszczególnione w rozporządzeniu ministra zdrowia z 26 czerwca 2012 roku. Zgodnie z nim, każdy obiekt ma obowiązek zapewnić właściwe warunki sanitarne na swoim terenie, a ich wykonanie może powierzyć zewnętrznym, wyspecjalizowanym podmiotom.
Coraz więcej placówek decyduje się na outsourcing takich usług, jego zaletą bowiem jest wykwalifikowany personel znający procedury profesjonalnego utrzymania czystości – dostosowane do poszczególnych stref sanitarnych – obowiązujące w placówkach medycznych. Co więcej, taka kadra jest również odpowiednio przeszkolona pod kątem stosowanych technologii i preparatów chemicznych dedykowanych właśnie służbie zdrowia. Dodatkowym ważnym aspektem jest stały nadzór nad poziomem wykonywanych usług według z góry opracowanego schematu, który umożliwia optymalizację kosztów, czasu pracy i wykorzystanych środków czystości.
- Procesu utrzymania czystości w szpitalu nie można porównywać ze sprzątaniem żadnej innej przestrzeni – mieszkalnej, biurowej, a nawet przemysłowej. Podstawowe znaczenie ma fakt, że osłabiony organizm pacjenta jest o wiele bardziej podatny na zakażenie, które może skutkować poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią. W związku z tym regularne i dokładne sprzątanie ma przede wszystkim wymiar profilaktyczny, ponieważ jest podstawową ochrony przed szerzeniem się drobnoustrojów w otoczeniu chorego. W związku z tym placówki medyczne powinny wprowadzać nowoczesne technologie oraz korzystać z pomocy podmiotów wyspecjalizowanych w profesjonalnych usługach czystościowo-porządkowych. Tylko takie podejście może zwiększyć bezpieczeństwo w szpitalach, a co za tym idzie, obniżyć koszty leczenia oraz uniknąć ewentualnych roszczeń ze strony poszkodowanych pacjentów – mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie zakażeń szpitalnych, przewodniczący Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa.
Okazją do zapoznania się z kompleksową ofertą produktów, usług i rozwiązań z branży profesjonalnego utrzymania czystości będą z pewnością zbliżające się targi ISSA Interclean Cee – największe tego typu branżowe wydarzenie w Europie Centralnej i Wschodniej. Targi odbędą się od 22 do 24 kwietnia 2015 w hali EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. Poprzednia edycja ISSA INTERCLEAN CEE miała miejsce w 2013 roku i zgromadziła ponad 200 wystawców oraz blisko 4000 gości z ponad 50 państw.
Więcej informacji dostępnych jest pod linkiem: www.issainterclean.com/CEEpl
Targi ISSA Interclean Cee: czystość w służbie zdrowia, nowe możliwości i zagrożenia
Utrzymanie odpowiedniego stanu sanitarnego jest obok wysokiej jakości sprzętu i wykwalifikowanych specjalistów podstawą działania placówek medycznych. Z uwagi na specyficzne środowisko narażające personel i pacjentów na kontakt z czynnikami chorobotwórczymi oraz cele, jakie mają spełniać placówki, procedury higienicznie w szpitalach powinny być drobiazgowo zaplanowane zgodnie z normami zarządzania jakością, a ich realizacja przeprowadzona na najwyższym poziomie.