Placówki medyczne funkcjonujące na jednym obszarze, po wejściu do sieci mogą bardzo na tym zyskać – zaoszczędzone pieniądze to nawet kilkaset milionów złotych rocznie.
Działające w jednym regionie placówki mogą tego dokonać poprzez wspólne nabywanie sprzętu oraz usług, jak również wspólne zatrudnianie specjalistów. Taką możliwość przewiduje oficjalnie zarejestrowany ostatnio w Sejmie projekt ustawy o sieci szpitali autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Podobny projekt przygotowuje także Resort Zdrowia.
Obie propozycje zakładają ścisłą współpracę szpitali działających w jednym regionie. Na czym taka współpraca ma polegać? Otóż placówki mają m. in. razem zamawiać leki oraz sprzęt medyczny, a także dbać o to, aby nie dublować się w działaniach, np. nie prowadzić niepotrzebnie takich samych oddziałów.
Ponadto, projekt zakłada powołanie specjalnych komisji regionalnych, w których zasiadaliby reprezentanci placówek oraz władz samorządowych, którym one podlegają. Komisje zapewniałyby wymianę informacji oraz doświadczeń. Ich powołania od dawna domaga się organizacja „Pracodawcy RP". Jak mówi jej ekspert, Robert Mołdach, PRP od dłuższego czasu „apeluje, aby np. na poziomie wojewódzkim stworzyć komisje, w których zarówno publiczne, jak i prywatne placówki mogłyby konsultować, czy np. opłaca się otwierać nowy oddział albo kupować sprzęt". Ekspert dodaje, iż często się zdarza, że „ np. szpitale kupują szóste urządzenie do rezonansu magnetycznego w tym samym rejonie, choć już czwarte i piąte praktycznie nie jest wykorzystywane".
Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert, RPE WKP
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 25 października 2010 r.

Data publikacji: 26 października 2010 r.