Placówki medyczne czekają na nowelizację ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. nr 112, poz. 654), która ma wejść w życie w najbliższą sobotę. Dzięki zmianie prawa zyskają pół roku na dostosowanie się do jej wymogów. Pierwotnie miały na to czas do końca czerwca. Nie wszystkie zmiany w tej noweli będą jednak dla szpitali korzystne.
Doprecyzowuje ona, że wszystkie placówki medyczne, które wykonują różne rodzaje działalności (szpitalną, ambulatoryjna i inną niż szpitalna) muszą podzielić się na przedsiębiorstwa. W efekcie szpital, który ma w swojej strukturze także np. przychodnie i zakład opiekuńczo-leczniczy, będzie się składał z trzech różnych firm. Każde przedsiębiorstwo musi mieć nadany 14-cyfrowy numer REGON. Podział ma mieć tylko wewnętrzny charakter, ale będzie wymagał wyodrębnienia majątku. Dyrektorzy szpitali mają z tym problemy, ponieważ resort zdrowia nie wydał żadnych wskazówek, jak tych zmian dokonać. Opieka rehabilitacyjna może być np. realizowana we wszystkich trzech trybach (jako świadczenie szpitalne, ambulatoryjne oraz w zakładzie opiekuńczo-leczniczym).
Dzięki nowelizacji ustawy o działalności leczniczej szpitale zyskały jednak pół roku na rozwianie wszystkich wątpliwości interpretacyjnych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna