Centrum Zdrowia Tuchów, obejmujące zarówno szpital jak i przychodnie, w ramach realizacji przepisów pakietu onkologicznego prowadzi odrębną kolejkę dla osób oczekujących na konsultacje specjalistyczne, diagnostykę i leczenie szpitalne, u których występuje podejrzenie choroby nowotworowej lub które mają stwierdzoną chorobę tego typu.

Pacjenci z taką diagnozą otrzymują świadczenia w bardzo szybkich terminach. Szybka ścieżka dotyczy poradni podstawowej opieki zdrowotnej prowadzonej przez Centrum Zdrowia w Tuchowie, Ciężkowicach, Jastrzębi, Bruśniku i Jodłówce. Z tego rozwiązania będą mogą korzystać także chorzy leczący się w Wojniczu, Biadolinach i Wierzchosławicach. Podobne zasady obowiązują także w poradniach specjalistycznych: endokrynologicznej, dermatologicznej, neurologicznej, gruźlicy i chorób płuc, a także ginekologiczno-położniczej. W ramach umowy podpisanej z małopolskim oddziałem wojewódzkim NFZ w kolejkach nie będą też czekać pacjenci poradni chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, chirurgii onkologicznej, okulistycznej, laryngologicznej i urologicznej.

Procedura związana z szybką ścieżką zaczyna się u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wystawia pacjentowi Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DILO). Na podstawie tego dokumentu pacjent w rejestracji otrzymuje, nie przekraczający dwóch tygodni, termin do lekarza specjalisty. Następnie wykonywane są badania, zlecone przez specjalistę w ramach diagnostyki wstępnej. Potwierdzają one lub wykluczą chorobę nowotworową. W tym pierwszym przypadku pacjent wykonuje badania w ramach diagnostyki pogłębionej. Maksymalny termin od zgłoszenia się do lekarza specjalisty do rozpoznania nowotworu nie powinien przekraczać dziewięciu tygodni. Zdiagnozowany pacjent trafia do szpitala, gdzie powoływane jest konsylium lekarskie. To gremium w sposób indywidualny odnosi się do przypadku każdego pacjenta.

W celu usprawnienia procedur w ramach pakietu onkologicznego, Centrum Zdrowia Tuchów powołało koordynatora, który odpowiada ona pytania i wątpliwości pacjentów oraz pomaga zachowaniu terminów realizacji świadczeń.

Centrum Zdrowia Tuchów powstało w 2008 roku z przekształcenia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tuchowie i obecnie jest prowadzone przez spółkę pracowniczą.

Obejmuje zespół trzydziestu pięciu poradni specjalistycznych oraz szpital z czterema oddziałami: ginekologii i położnictwa, neonatologii, chorób wewnętrznych oraz chirurgii jednego dnia. Posiada także Centrum Rehabilitacji oraz Ośrodek Psychoterapii. Z usług podstawowej opieki zdrowotnej korzysta prawie 59 tysięcy pacjentów na Pogórzu.

Opracowanie: Magdalena Okoniewska

Źródło: www.czt.com.pl, stan z dnia 20 stycznia 2015 r.