- Oczywiście, zdarzają się sytuacje, gdy pacjent, na przykład z poważnym wielonarządowym urazem, trafia od razu do specjalistycznego szpitala wojewódzkiego – mówi Waldemar Malinowski.  – Szpitale powiatowe otwierają także inne oddziały, poza czterema podstawowymi, co wynika z zapotrzebowania na danym terenie, a także z chęci pozyskania dodatkowych środków z NFZ.

Podczas konferencji spotkają się dyrektorzy placówek z czterech województw – dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Zaproszeni zostali także przedstawiciele władz samorządowych oraz oddziałów NFZ z tych województw.
- Naszym celem jest rozpoczęcie dyskusji o miejscu szpitala powiatowego w systemie ochrony zdrowia, jego zadaniach i kierunkach rozwoju – mówi Waldemar Malinowski. – Jest to pierwsze tego typu spotkanie. Mamy nadzieję, że stanie się cykliczną konferencją.

W trakcie konferencji, oprócz wykładów odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz wojewódzkich oddziałów NFZ. Będzie to okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń, a także omówienia problemów z jakimi w codziennej pracy spotykają się zarządzający podmiotów leczniczych.
Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego, członek Rady NFZ będzie mówiła o roli dyrektora szpitala, Patrycja Gołąbek przedstawi temat wykorzystani pozytywnych skutków stresu w pracy zawodowej przez menedżera i jego pracowników. Piotr Welenc, dyrektor rozwoju rynku GRC Wolters Kluwer powie na temat zarządzania ryzykiem medycznym i jego skutecznym wdrożeniu w szpitalu. Justyna Zajdel zajmie się sprawa bezpieczeństwa szpitala w aspekcie prawidłowo prowadzonej dokumentacji medycznej.

Organizatorem I Ogólnopolskiej Konferencji "Miejsce Szpitala Powiatowego w systemie opieki zdrowotnej” jest także Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego.

Spotkanie odbędzie się w dniach 22 i 23 maja 2014 w hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie.

Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się na stronie:
http://www.szpitale-powiatowe.pl

Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych działa od 2009 roku. Zrzesza 22 placówki działające na terenie województwa.

Głównym celem Konsorcjum jest wzmacnianie pozycji szpitali i udzielanie im wsparcia, a także zajmowanie stanowisk we wszelkich sprawach związanych z ich statutową działalnością, w szczególności w ich relacjach z organami władzy i administracji rządowej, administracji samorządowej, dysponentami środków publicznych przeznaczonych na finansowanie ochrony zdrowia w tym świadczeń opieki zdrowotnej, związkami zawodowymi, dostawcami materiałów, sprzętu i usług (np. sprzętu medycznego, leków, wykonawców robót budowlanych i innych),  ubezpieczycielami komercyjnymi oraz innymi instytucjami, których działania oraz współpraca z nimi, może mieć wpływ na wykonywanie zadań statutowych członków Konsorcjum.

Konsorcjum przyjęło zasadę podejmowania działań związanych z realizacją  swoich celów, przy ścisłej współpracy z Konwentem Powiatów Województwa Dolnośląskiego.