O tym jakie zagadnienia będą omawiane podczas szkolenia mówi autorka programu i prowadząca – mec. Joanna Kaleta, była koordynator kontroli czasu pracy oraz wypłat wynagrodzeń w Głównym Inspektoracie Pracy., szkoleniowiec i autorka wielu publikacji z zakresu prawa pracy oraz ochrony zdrowia oraz ekspert Serwisu Prawo i Zdrowie.

Wolters Kluwer Polska: 1 lipca 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 15.04.2011 r. o działalności leczniczej, która wprowadziła duże zmiany m.in. w zakresie funkcjonowania zoz, sposobach ich zakładania i finansowania. Na jakich przede wszystkim obszarach koncentruje się szkolenie, którego jest Pani autorką i główną prowadzącą?

Mec. Joanna Kaleta: W trakcie szkolenia chciałabym zwrócić szczególną uwagę na wyjaśnieniu pojęć „podmiot leczniczy” oraz „działalność lecznicza”. Umiejętne posługiwanie się tymi pojęciami oraz zrozumienie co dokładnie się pod nimi kryje ułatwi poprawne rozumienie przepisów ustawy. Omawiając problematykę nowej ustawy nie sposób również pominąć kwestii sutków przekształceń organizacyjnych zakładów opieki zdrowotnej, obowiązku zawierania umów ubezpieczenia oraz problemów dotyczących rejestru podmiotów leczniczych i sprawowanej nad nimi kontroli.

-Jednym z elementów szkolenia są zagadnienia związane z prawem pracy. Na jakie obszary związane z zatrudnianiem pracowników medycznych powinni zwrócić uwagę menedżerowie placówek zdrowotnych w związku z obowiązującą ustawą o działalności leczniczej?
-Podmioty lecznicze stanowią jednego z największych na polskim rynku pracodawców. Warto zatem omówić najważniejsze problemy związane z zatrudnianiem, do których należą kwestie dopuszczalności dodatkowego zatrudniania pracowników podmiotów leczniczych, ich czasu pracy oraz zasad wynagradzania.

-30 czerwca br. upływają niektóre okresy przejściowe dotyczące dostosowania działania podmiotów leczniczych do przepisów nowej ustawy. Jakie obowiązki w związku z tym spoczywają na zarządzających podmiotami leczniczymi, jakie wymagania do tego czasu powinni spełnić?
-Ustawa wymaga aby podmioty, które w dniu jej wejścia w życie prowadziły zakłady opieki zdrowotnej dostosowały swoją działalność do nowych przepisów w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia jej w życie. Podmioty wykonujące działalność leczniczą obowiązane są zatem do dnia 30 czerwca 2012 r. przedstawić organowi prowadzącemu rejestr zaopiniowany przez właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej program dostosowania pomieszczeń i urządzeń. Ponadto do dnia 1 lipca 2012 r. dokonać powinny zmian wpisów w rejestrze w zakresie wynikającym z niniejszej ustawy.


Szczegółowy program szkolenia dostępny jest na stronie: http://szkolenia.abc.com.pl/x_C_I__P_40159577__PZTA_0D.html

Najbliższa edycja odbędzie się 12 marca 2012 r. w Warszawie.


Zobacz także:
Rejestracja indywidualnych i grupowych praktyk medycznych - obowiązek wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz warunki jakie należy spełnić aby wpis uzyskać

Nowe definicje i podmioty - przewodnik po ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej

Regulamin organizacyjny podmiotu leczniczego w świetle ustawy o działalności leczniczej

Polecamy:
Ustawa o działalności leczniczej. Komentarz

Prawo o działalności leczniczej w praktyce. Przekształcenia zakładów opieki zdrowotnej

Serwis Prawo i Zdrowie