W ślad za powyższą zmianą w rozporządzeniu ministra zdrowia z 18 sierpnia 2011 roku w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 849) zmieniono § 3 ust. 4 w taki sposób, aby szczepienia przeciwko pneumokokom dotyczyły wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku (a nie, jak dotychczas, jedynie dzieci z grup obciążonych ryzykiem).

Wyjątkowo wobec osób, które nie posiadają ubezpieczenia zdrowotnego, szczepienia będą finansowane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia. Szczepionki będą zakupione według planu zapotrzebowania, sporządzonego przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Rezerwa szczepionkowa

Poza tym ustawa z 24 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. poz. 1365) przewiduje utworzenie rezerwy szczepionkowej oraz innych preparatów immunologicznych, stosowanych w razie wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Te preparaty będą z kolei finansowane przez ministra zdrowia. Wielkość rezerwy, preparaty wchodzące w jej skład, a także tryb uruchamiania rezerwy i sposób jej dystrybucji określi właściwe rozporządzenie ministra zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia po raz pierwszy sfinansuje zakup szczepionek do przeprowadzania szczepień w 2017 roku.

Autor: r. pr. Aleksandra Kosiorek

Źródło: www.dziennikustaw.gov.pl