Od piątku 15 stycznia 2021 roku obowiązuje nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, która wprowadza nowy rozdział 3a zatytułowany "Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19". Została w nim określona kolejność szczepień w etapach: zerowym i pierwszym.

Czytaj w LEX: Obowiązki placówki medycznej w związku z wykonywaniem szczepień przeciwko COVID-19 >

Przypomnijmy, że choć szczepienia ruszyły  27 grudnia 2020 roku, to były wykonywane bez podstawy prawnej – o czym pisaliśmy w Prawo.pl. Za jego sprawą poza pracownikami ochrony zdrowia w zerowym etapie są szczepieni rodzice dzieci hospitalizowanych, urodzonych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, o ile ich pobyt w szpitalu potrwa dłużej niż miesiąc. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, uważa że kolejność ustalona w rozporządzeniu jest niewystraczająca.

Czytaj również: Kolejność szczepień przeciwko COVID-19 określona w rozporządzeniu >>

Pacjenci onkologiczni też powinni być szczepieni w etapie "0"

W piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego podkreśla, że w etapie "0" należy bezwzględnie umożliwić szczepienie chorych onkologicznie, w szczególności pacjentów z chorobami układu limfatycznego i krwiotwórczego. -  Ich stan zdrowia oraz dynamika rozwoju choroby wymagają, aby mogli skorzystać ze szczepień przeciwko COVID-19 w najbliższym możliwym terminie - podkreśla prezes NRL.  

Bądź na bieżąco ze zmianami w ochronie zdrowia! - czytaj w LEX >

Uzasadnione szczepienie pacjenta poza kolejnością

Ponadto w opinii prezesa NRL należy umożliwić lekarzowi wnioskowanie o zaszczepienie leczonego pacjenta poza kolejnością, określoną w poszczególnych etapach programu szczepień, w sytuacjach, gdy znajduje to uzasadnienie stanem zdrowia pacjenta wynikającym dokumentacji medycznej.

Zobacz w LEX: Zarządzanie ryzykiem w podmiocie leczniczym w aspekcie elektronizacji dokumentacji medycznej >