Najpierw poradnia i filia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (ŚCO), z czasem oddział dzienny chemioterapii powstaną w powiecie włoszczowskim. Taki plan obecności centrum we Włoszczowie przedstawili w środę 30 marca 2016 podczas konferencji włoszczowscy samorządowcy oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
 
Jak powiedział dziennikarzom podczas konferencji prasowej we Włoszczowie dyrektor ŚCO profesor Stanisław Góźdź, „choroby nowotworowe są w tej chwili problemem społecznym, nie tylko medycznym, nasza garstka onkologów i samo centrum onkologii w Kielcach nie jest z gumy. Jedyną drogą pomocy mieszkańcom naszego województwa jest wyjście w teren do powiatów – zaznaczył.
 
Już w połowie kwietnia 2016 roku we włoszczowskim szpitalu im. Jana Pawła II rozpocznie działalności poradnia onkologiczna, dzięki której pacjenci z terenu powiatu nie będą musieli jechać do Kielc, by skonsultować się u specjalisty z centrum.
 
Profesor Góźdź podkreślił, że docelowym działaniem jest zorganizowanie oddziału chemioterapii dziennej, który wymaga szeregu inwestycji.
- To będzie realizowane, ale mając na miejscu poradnię i naszego specjalistę, łatwiej nam będzie te kroki czynić – podkreślił dyrektor ŚCO. W jego ocenie taki oddział w optymistycznym wariancie może rozpocząć działalność w IV kwartale 2016 roku.
 
 
Zdaniem starosty włoszczowskiego Jerzego Suligi, pod którego podlega włoszczowski szpital, dla pełnej realizacji tego planu potrzebne jest około miliona złotych na inwestycje.
- To niezbędne, aby wolną przestrzeń, którą mamy w naszym ZOZ-ie przystosować do tego, by taki oddział mógł u nas funkcjonować – zaznaczył.
 
Pomoc w organizacji takiego oddziału zapowiedzieli włoszczowscy samorządowcy.
- Deklaruję wsparcie, będę apelował do rady miejskiej i innych samorządowców z terenu powiatu, aby ta inicjatywa została zrealizowana. To bardzo ważne – powiedział burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.
 
Pomysł tworzenia filii ŚCO w województwie popiera marszałek województwa Adam Jarubas. Jego zdaniem to „ambitna idea, aby przybliżyć onkologię do wielu mieszkańców regionu”. Z drugiej strony w opinii marszałka, tego typu inwestycje są niezbędne z uwagi na skalę potrzeb i problemy zapadalności na choroby nowotworowe.
- Świętokrzyskie Centrum Onkologii było tworzone z myślą o 300-400 pacjentach, dzisiaj często jest ich nawet 1400. Więc dobrze oceniam pomysł, aby wyjść do ludzi z usługami medycznymi. To idea słuszna, ale również pionierska – ocenił marszałek Jarubas.
 
Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, do końca kwietnia 2016 roku na podobnych zasadach powstanie kolejna poradnia – filia ŚCO w Zespole Opieki Zdrowotnej w Staszowie. W ciągu następnych miesięcy będą otwierane poradnie onkologiczne w Końskich, Ostrowcu Św. i Pińczowie, docelowo również tam mają powstać oddziały dziennej chemioterapii, natomiast działalność istniejącego w Starachowicach oddziału dziennej chemioterapii ma zostać poszerzona do trybu stacjonarnego.(pap)