Szpital, nie czekając na unijne fundusze, rozpoczął realizację inwestycji, związanej z budową lądowiska. Gotowa jest już płyta lądowiska, które będzie czynne przez całą dobę. Brakuje tylko infrastruktury.

- Nowe lądowisko dla helikopterów będzie miało odpowiednie strefy bezpieczeństwa i oświetlenie. Od lądowiska do budynku szpitala zostanie wybudowana droga, z której będą korzystać tylko samochody przewożące pacjentów" – powiedział w środę 7 grudnia 2016 Janusz Sikorski, dyrektor placówki.

Stare lądowisko, wybudowane kilkanaście lat temu, nie spełnia aktualnie obowiązujących norm i przepisów. Helikoptery przewożące pacjentów mogą na nim lądować tylko w dzień.
- Dlatego budowa nowoczesnego lądowiska, czynnego całą dobę, jest dla nas koniecznością – podkreślił Sikorski.

Jak dodał, chodzi nie tylko o osoby, które trafiają do placówki.
- Posiadamy kilka specjalistycznych oddziałów, jak kardiologię inwazyjną, neurologię udarową czy neurochirurgię. Bardzo często nasi pacjenci kardiologiczni wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej w Krakowie – wyjaśniał dyrektor.

Unijne dofinasowanie pozwoli także na zakup urządzeń dla szpitalnego oddziału ratunkowego.

- Chodzi o aparaturę ratującą życie, a więc respirator, aparat do znieczulenia i kardiomonitory. Chcemy kupić jeszcze kilka innych urządzeń, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania szpitalnego oddziału ratunkowego – dodał Sikorski.

Według dyrektora szpitala, budowa lądowiska potrwa do końca 2017 roku. Całkowity koszt jego budowy i zakupu aparatury ratującej życie wyniesie ponad 4 mln zł, z czego 3 mln to unijne dofinansowanie. (pap)