Z okazji Dnia Babci obchodzonego 21 stycznia oraz Dnia Dziadka, który przypada dzień później, Stowarzyszenie Przebiśnieg po raz piąty organizuje kampanię społeczną pt. "Zapytaj Bliskich o Zdrowie".

Zwraca w niej szczególną uwagę na objawy, które często towarzyszą przeziębieniom i dlatego są bagatelizowane, tymczasem mogą być oznaką poważniejszej choroby, na przykład złośliwego nowotworu układu odporności – chłoniaka. Są to: powiększenie jednego lub kilku węzłów chłonnych (zwykle bezbolesne), uporczywy, suchy kaszel, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych i płuc, gorączka ponad 38 st. C lub nawracające stany podgorączkowe niezwiązane z infekcją, szybkie chudnięcie, obfite poty nocne, zmęczenie i nietolerowanie wysiłku, zaburzenia w pracy układu pokarmowego. W niektórych typach chłoniaka może też wystąpić świąd skóry.
 
Jeśli któreś z tych objawów utrzymują się ponad trzy tygodnie (i nie mijają pod wpływem leczenia) warto odbyć wizytę kontrolną u lekarza pierwszego kontaktu, przekonują organizatorzy kampanii.
Dowiedz się więcej z książki
Pogoda na starość. Podręcznik skutecznego wspierania seniorów
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 złZalecane jest również wykonywanie co roku taniego badania – morfologii krwi z rozmazem, które odgrywa nieocenioną rolę w diagnostyce nowotworów krwi.
 
Co roku w Polsce notuje się około 8 tysięcy nowych zachorowań na chłoniaki. Chociaż występują one we wszystkich grupach wiekowych, to najczęściej diagnozuje się je u osób starszych – w 6-7 dekadzie życia.
 
Przeważnie są zlokalizowane w węzłach chłonnych i innych narządach układu limfatycznego, jak śledziona i migdałki, a także w szpiku kostnym i krwi. Jednak mogą się też rozwinąć w mniej typowych miejscach, jak żołądek, piersi, jelito, skóra.
 
Stowarzyszenie Przebiśnieg podkreśla, że dzięki rozwojowi medycyny wiele osób można wyleczyć z chłoniaka, a inni mogą żyć z nim wiele lat. Konieczne jest jednak wczesne rozpoznanie nowotworu i szybkie rozpoczęcie skutecznego leczenia.
 
W ramach tegorocznej edycji kampanii "Zapytaj Bliskich o Zdrowie" powstał spot, który ma zachęcić do zainteresowania się zdrowiem najbliższych przy okazji składania życzeń w Dniu Babci i Dziadka, a także do samoobserwacji naszego ciała. Jest on emitowany w środkach transportu miejskiego w wielu miastach Polski. Można go obejrzeć również na YouTube.
 
Więcej informacji na temat kampanii można uzyskać na stronie internetowej stowarzyszenia (http://www.przebisnieg.org). (pap)