Tegoroczne spotkanie poświęcone było tematyce związanej z obchodzonym obecnie rokiem walki z nowotworami głowy i szyi, które stanowią około 12,2% zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce jak podkreślił prof. Sty Zapała, Krajowy Konsultant ds. Chirurgii Stomatologicznej. Aktualnie na świecie notuje się ponad 600 tysięcy nowych zachorowań rocznie na raka wyżej wymienionych okolic. Największy udział bo ponad 260 tysięcy mają raki jamy ustnej. Na konferencji omawiano zagadnienia z zakresu epidemiologii i aspekty leczenia pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Pokazano, jak istotną rolę w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu raka może i powinien odegrać lekarz stomatolog. Zwrócono uwagę, że cechą wspólną nowotworów głowy i szyi jest dość długi, skryty przebieg i niecharakterystyczne objawy wczesne. Czynniki te utrudniają szybkie rozpoznanie oraz właściwe leczenie dlatego zdaniem wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego Tomasza Konopki konieczne jest prowadzenie ciągłego szkolenia wszystkich lekarzy dentystów w zakresie profilaktyki onkologicznej w jamie ustnej. Zwrócono również uwagę na ogromną rolę rehabilitacji protetycznej.

Polska na tle innych państw Unii Europejskiej nie ma dobrych wyników leczenia narządowego w tej grupie. dlatego też podjęto w kraju próbę wprowadzenia Ogólnopolskiego Programu Referencyjnego, którego Polska Grupa Badań Nowotworów Głowy i Szyi jest koordynatorem. Szansą na poprawę złej epidemiologii raka jamy ustnej w Polsce jest uczulenie lekarzy pierwszego kontaktu na uwarunkowania karcinogenezy w jamie ustnej oraz obrazy kliniczne najczęstszych zmian i stanów przednowotowrowych.

W spotkaniu wziął również udział Maciej Hamankiewicz, Prezes NRL, który podkreślał, że ceni sobie przede wszystkim ogromną chęć lekarzy dentystów do zdobywania wiedzy naukowej, szkolenia się w różnych dziedzinach medycyny i zaangażowania w proces ustawicznego kształcenia.

Źródło www.nil.org.pl