Forum III Wieku to cykliczna, międzynarodowa konferencja towarzyszącą od ośmiu lat Forum Ekonomicznemu w Krynicy Zdroju. Uczestnicy dyskusji: „Czy „srebrna gospodarka” może stanowić szansę rozwoju społecznego i ekonomicznego regionów? Priorytety w strategii starzejącego się społeczeństwa” próbowali odpowiedzieć na te i podobne pytania. Jak podkreśliła moderatorka panelu – prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku – Małopolska jako pierwsze województwo w skali kraju podjęło dyskusję nad seniorami, a poradnik „Srebrna Gospodarka szansą dla Małopolski” może stanowić przykład i wzór do opracowania długoterminowych strategii.

Jak podkreślił wicemarszałek województwa małopolskiego Kozak Małopolska jest regionem, w którym żyje się najdłużej w całej Polsce. 
– Naszym obowiązkiem było zrobić krok do przodu, zresztą zgodnie z hasłem kampanii: „Młodość to stan ducha”. Bo chodzi nie tylko o długość, ale też o jakość tego życia. Opracowanie długoterminowej strategii jest absolutnie niezbędnym rozwiązaniem – podkreślał wicemarszałek. – Bez pomocy państwa nie damy rady realizować różnych projektów aktywizacyjnych, na przykład w dziedzinie turystyki.  A każda grupa społeczna może i powinna być aktywna. W Regionalnym Programie Operacyjnym zarezerwowaliśmy pieniądze na aktywizację osób 50 plus – dodał Wojciech Kozak.

O tym, że Polska w obliczu starzenia się społeczeństwa już dawno powinna mieć opracowaną długoterminową strategię mówiła posłanka Joanna Augustynowska. – Poza tym jest to zjawisko, które powinno dać bodziec rozwoju różnych gałęzi gospodarki – zaznaczyła. 

 [-OFERTA_HTML-]

 

- Mamy szansę na dłuższe życie ale najwyższy czas na otwarcie drogi formalno-prawnej – podkreślał również Janusz Marszałek, prezes Polskiej Unii Seniorów i wiceprezydent Europejskiej Unii Seniorów. – W Niemczech wprowadzenie ustawy pielęgnacyjnej zajęło 23 lata. Najwyższy czas, by polscy politycy dostrzegli potrzebę stworzenia rozwiązań prawnych – dodał.

Oprócz potrzeby rozwiązań systemowych uczestnicy panelu podkreślali również, że zjawisko starzenia się społeczeństwa należy postrzegać jako impuls do rozwoju gospodarczo-społecznego.

Rozpoczynający dyskusję gość specjalny panelu -  prof. François Vellas – przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku – AIUTA wskazywał, że zmiany demograficzne wpływają na rozwój gospodarczy zwłaszcza w 3 dziedzinach: edukacji (Uniwersytety III Wieku, których na świecie jest już 30 tysięcy), przemysłu (ważna jest odpowiedź przedsiębiorców na potrzeby seniorów) oraz turystyki międzynarodowej (jedno z wyzwań branży turystycznej jest tworzenie produktów turystycznych kierowanych do ludzi powyżej 65 roku życia).  

Z kolei przedstawiciel firmy Tauron – Grzegorz Lot, wiceprezes zarządu - na przykładzie firmy pokazywał jak dostrzec i wykorzystać potencjał tej grupy klientów, jaką stanowią seniorzy. Przytoczył kampanie realizowane przez Tauron i kierowane do osób starszych: jak pozbyć się niechcianego akwizytora czy na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy, by nie dać się oszukać.
 – Seniorzy to grupa klientów, którą należy dostrzegać, szanować i docenić, bo przedsiębiorcy mogą zarobić na niej naprawdę ogromne pieniądze – przekonywał.

O tym, że Uniwersytety III Wieku muszą uwzględniać edukację ekonomiczną mówił natomiast Dariusz Rostkowski, doradca w Departamencie Edukacji i Wydawnictw Narodowego Banku Polskiego. – Seniorzy nie mogą być ograniczeni w dostępie do usług takich jak konta bankowe czy zakupy w internecie. Poza tym edukacja pozwala na dłużej zachować nas w dobrym samopoczuciu i zdrowiu – mówił.

Uczestnicy dyskusji byli zgodni co do tego, że potrzeba rozwiązań i strategii w skali ogólnopolskiej ale zmiany muszą zaczynać się w regionach. 
– Potrzeby widać najlepiej na poziomie małych ojczyzn a informacje o potrzebach musimy czerpać od samych zainteresowanych – czyli w tym przypadku seniorów – mówiła Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Podkreślała również, że na stworzenie rozwiązań, które będą podążać za wiekiem społeczeństwa należy spojrzeć holistycznie, ale również – biorąc pod uwagę cały czas zmieniającą się sytuację. 
- Wczorajszymi rozwiązaniami nie rozwiążemy jutrzejszych problemów – podsumowała Rudnicka.

 


Źródło: www.malopolska.pl