Odpowiedź

Podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą może podjąć działalność inną aniżeli działalność lecznicza, o ile działalność ta została wyodrębniona w statucie.

Świadczenie na rzecz innych podmiotów odpłatnych usług porządkowych oraz pralniczych wypełnia znamiona działalności gospodarczej, w związku z czym SP ZOZ podlega wpisowi także do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Uzasadnienie

Podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą może wykonywać określoną, wyodrębnioną organizacyjnie działalności inną niż działalność lecznicza pod warunkiem, że możliwość taką przewiduje statut. Stanowi o tym art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654 z późn. zm.) – dalej u.dz.l.

Działalność ta musi zostać skonkretyzowana w sposób precyzyjny, nie pozwalający kierownikowi na dowolną interpretację zapisów statutu i samodzielne dookreślanie dziedzin tejże działalności (por m.in. rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Dolnośląskiego z dnia 31 lipca 2012 r., sygn. NK-N 11.4131.773.2012.AS2 oraz Wojewody Lubelskiego z dnia 2 sierpnia 2012 r., sygn. NK-II.4131.237.12).

Świadczenie na rzecz innych podmiotów odpłatnych usług porządkowych oraz pralniczych wypełnia znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) – dalej u.s.d.g. Działalność tę można podjąć po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (art. 14 ust. 1 u.s.d.g.). Oznacza to, że SP ZOZ będzie podlegał obowiązkowi wpisu do dwóch rejestrów równocześnie: po pierwsze do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a po drugie do rejestru przedsiębiorców. Zakres danych SP ZOZ-u objętych wpisem do rejestru przedsiębiorców określają przepisy rozdziału 2 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186 z późn. zm.) – dalej u.k.r.s. (art. 36 pkt 13 u.k.r.s.).

Uwagi

Podejmując się wykonywania działalności gospodarczej SP ZOZ winien zwrócić szczególną uwagę na potencjał, jakim w tym celu zamierza się posłużyć, a w szczególności na to, czy nie został on nabyty za fundusze pochodzące ze środków publicznych, a przekazane SP ZOZ-owi tytułem dotacji. Jeśli tak, to sposób i cel wykorzystania środków (oraz zakupionego za nie wyposażenia) powinien być zgodny po pierwsze z przepisami, na podstawie których dotacja taka została przyznana, po drugie zaś z umową o przekazanie środków finansowych beneficjentowi. Niewłaściwe wykorzystanie może rodzić konsekwencje w postaci obowiązku zwrotu przekazanych środków.

Natomiast już w trakcie wykonywania przez SP ZOZ działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu na rzecz innych podmiotów odpłatnych usług porządkowych oraz pralniczych należy pamiętać, iż nie wypełnia ona, co do zasady, znamion czynności służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, jak również nie stanowi usług ściśle z tymi usługami związanych, wykonywanych w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze – zatem nie podlega ona zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Zgodnie jednak z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) SP ZOZ, który przeznaczy ów dochód na cele statutowe w zakresie ochrony zdrowia, będzie korzystał w tym zakresie ze zwolnienia podatkowego w CIT.

Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie